کدخدایی: نمی‌توان با روش‌های ابتدایی مسیر قانون‌گذاری را ادامه داد/ بعد از چهار دهه قانون‎گذاری در بسیاری امور مشکلات باقی مانده است

سخنگو و عضو شورای نگهبان با بیان اینکه برخی قوانین مصوب اثر اجرایی نخواهد داشت، گفت: گاهی فکر می‌کنیم حل هر مشکل با تصویب قوانین شدنی است و از مسائل فرهنگی و اجرایی به عنوان راهکاری برای حل مشکل غافل می‌شویم. حال اینکه نباید انتظار داشت که با تولید قوانین همه مشکلات حل شود.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری آنا به نقل از ایسنا، عباسعلی کدخدایی در پنجمین همایش ملی نقش پژوهش در فرآیند قانون‌گذاری، اظهار کرد: گاهی فکر می‌کنیم حل هر مشکل با تصویب قوانین میسر می‌شود و از مسائل فرهنگی و اجرایی به عنوان ابزار جایگزین برای حل مشکلات به جای وضع قانون غافل می‌شویم. قبل از وضع قوانین ابتدا مسئولان باید در وحله اول فرهنگ تبعیت از قانون را سرلوحه کار قرار داده و آن را به مردم تسری دهند. قانون برای اجرا و نه تنها چاپ در مجموعه قوانین است. اگر قانون اجرایی نشود و همه به آن تمکین نکنند، نمی توان انتظار داشت تنها با تولید قوانین مشکلات رفع شود.

این عضو حقوقدان شورای نگهبان در ادامه با بیان اینکه نمی‌توان با روش‌های ابتدایی مسیر قانونگذاری را ادامه داد، گفت: اهمیت این موضوع را می‌توان امروزه در مبحثی به نام علم قانونگذاری دید. باید حتی‌المقدور قانونگذاری و قوانین از آسیب‌ها دور مانده و بتواند راه روشن جامعه را نشان دهد که این مهم جز با روش‌های علمی شدنی نیست.

وی با تاکید بر اینکه باید به مساله قانون و قانونگذاری با نگاه علمی پرداخته شود تا نیازهای جامعه را برطرف کند، گفت: ابتدا باید برای قانونگذاری به فهم روشن و مشترکی از قانون رسید تا بتوان روش ها و ساز و کارهای قانون و قانون‌گذاری را شناسایی کرد.

به گفته کدخدایی شناسایی مقصد، هدف، روش و ساختار قانونگذاری امری مهم است چون در صورت استفاده از روش‌های ابتدایی در امر قانونگذاری نمی‌توان به نقطه مطلوب و شایسته دست پیدا کرد.

این استاد دانشگاه در ادامه با تاکید بر اینکه پژوهش و تحقیق به منزله ره یافتی برای پیشرفت جامعه است، افزود: برای پیشرفت در حوزه‌های مختلف و رفع مشکلات باید کار علمی، تحقیقی و پژوهشی انجام داد و قوانین مصوب نیز قابلیت اجرایی داشته باشد. در حال حاضر مصادیق مختلفی در حوزه قانونگذاری وجود دارد که قوانین مصوب نتیجه نداشته، متروک مانده و یا به دلیل نبود زیرساخت تحقیقی و پژوهشی قابلیت اجرایی نداشته؛ در نتیجه این قوانین دارای ابهام، ایهام و گاهی اشتباهاتی است که مجریان را دچار سرگرمی می‌کند و در نهایت نمی تواند وضعیت کشور را اصلاح کند.

وی توضیح داد: اگر مثلا در حوزه اقتصاد، سیاست خارجی، فرهنگی و آموزش شکاف داشته باشیم و قوانین وضع شده نیز مبتنی بر نگاه علمی و زیر ساخت پژوهشی نباشد آن قانون نه تنها موثر نخواهد بود که می‌تواند ما را گمراه کند. به طوری که اکنون بعد از چهار دهه قانون‌گذاری بعد از انقلاب اسلامی همچنان در بسیاری امور مشکلات باقی مانده و حتی به مراتب برگشت به عقب داشته‌ایم.

این عضو شورای نگهبان با تاکید بر اینکه باید هدف در قانونگذاری مشخص باشد، گفت: اگر در قانون‌گذاری هدف روشنی وجود نداشته باشد نمی‌توان به نتیجه مطلوبی برسیم که این موضوع خود اهمیت تنقیح قوانین را نشان می‌دهد.

کدخدایی با تاکید بر اینکه تصویب قوانین باید متناسب با زمان و اقتضائات موضوع باشد، گفت: گاهی قانونی در مجلس بررسی می‌شود که حدود چهار- پنج سال طول می‌کشد تا نتیجه در مسیر شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت حاصل شود. طبیعتا چنین قانونی نمی‌تواند برای جامعه مفید باشد، چون مشکل ایجاد شده باید در زمان خود حل شود و به تصویب برسد.

وی کارآمدی قانون و موثر بودن قوانین را از جمله موارد مهمی در امر قانونگذاری عنوان و اظهار کرد: قوانین وضع شده باید هدف ملی و نه منطقه‌ای داشته باشد تا مشکل کشور را حل کند. برخی قوانین مصوب هیچ اثر اجرایی نخواهد داشت و هیچ به آن مراجعه نمی‌شود و نمی‌تواند نیازی از جامعه برطرف کند بلکه تنها هزینه‌ای صرف تولید، تهیه و تصویب آن می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه قوانین مصوب باید به میزان کافی و نه بسیار زیاد باشد، گفت: گاهی اوقات آن قدر در موضوعی خاص قانونی تولید می‌شود که نمی‌دانیم چطور باید آن را کنار هم قرار دهیم تا مشکلات جامعه حل شود. از طرف دیگر برخی قوانین دارای ابهام، ایهام و تردیدهایی برای مخاطبان است که خروجی نخواهد داشت، البته ما در شورای نگهبان در این‌گونه موارد تنها می‌توانیم تذکر دهیم و نمی‌توانیم به نماینده بگوییم چرا چنین قانونی وضع کرده است.

این عضو شورای نگهبان با تاکید بر اینکه باید از جایگاه مشورتی مرکز پژوهش‌ها استفاده کرد، گفت: در تمامی کشورهای پیشرفته، مجالس قانونگذاری برخواسته از یک جایگاه سیاسی است و کنش‌گران سیاسی در مجالس معمولا از حضور متخصصان استفاده می‌کنند. در مجلس شورای اسلامی نیز که قوانین با رای اکثریت به تصویب می‌رسد به نظر می‌رسد باید تبعیت درونی از نظرات کارشناسان و مشورتی در حوزه‌های تخصصی مرکز پژوهش‌ها داشت که از آن در کشورهای مختلف به نام عقلانیت در قانونگذاری یاد می‌شود.

کدخدایی در پایان با تاکید بر لزوم اصلاح قوانین موجود گفت: این کار بزرگ در معاونت قوانین شروع شده و باید ادامه پیدا کند تا قوانین انبوه فعلی در کنار هم قرار گرفته و به صورت جمع درآید. این کار بسیاری از مشکلات را حل می کند البته منوط به اینکه تنقیح قوانین با روش‌های علمی انجام شود.

رفتن به نوارابزار