وکیل کمیسیون ماده 100

logo-mandegaran-edalatدادگاه-کیفری موسسه حقوق و داوری ماندگاران عدالت
دارای متخصص ترین وکلای کمیسیون 100
جهت مشاوره حقوقی حضوری جهت مشاوره تلفنی

وکیل کمیسون ماده ۱۰۰

در پرونده‌های حقوقی بسیار پیش میاید که اشخاص بدون رعایت ماده ۱۰۰ قانون شهرداری، بدون اینکه پروانه ساخت ‌و ساز اخذ نمایند، اقدام به ساخت ساختمان کرده و شهرداری به علت عدم رعایت قوانین و عدم اخذ پروانه، مانع فعالیت ساخت ‌و ساز شده و حکم به تخریب بدهد و یا ممکن است اقدام به جریمه مالک نمایند. این گونه موارد در مناطق شمالی کشور و حتی شمال تهران بسیار شایع است. و این مورد را وکیل ملکی ماهر به خوبی میتواند به نفع شما حل نماید.

متن مادۀ ۱۰۰ قانون شهرداری‌ها

مالکان اراضی و املاک واقع در محدودۀ شهر یا حریم آن باید قبل از هر اقدام عمرانی یا تفکیک اراضی و شروع ساختمان از شهرداری پروانه بگیرند. شهرداری می‌تواند به‌وسیلۀ مأمورین خود از عملیات ساختمانی ساختمان‌های بدون پروانه یا مخالف مفاد پروانه اعم از آنکه ساختمان در زمین محصور یا غیرمحصور واقع باشد جلوگیری کند.

کمیسیون ذکر شده که به کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری معروف شده است، مکلف است بر اساس ماده ۱۰۰ قانون شهرداری و تبصره‌های آن، در هر مورد بررسی نموده و در خصوص رعایت یا عدم رعایت مفاد قانونی تصمیم‌گیری کند. این تصمیم می‌تواند یکی از موارد زیر باشد:

تخریب:  در صورت عدم رعایت اصول فنی شهرسازی و بهداشتی و همچنین در صورت عدم پرداخت جریمه؛

اخذ جریمه:  درصورتی‌که کمیسیون مذکور به هر علت قلع بنا را ضروری تشخیص ندهد.

با رای کمیسیون ماده ۱۰۰ امیدتان را از دست ندهید!

در صورتی که رای کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری تهران یا شهری که در آن ساکن هستید، به ضرر شما صادر شده است، توصیه می کنم پیش از هر گونه اقدامی این مسئله را با ما در موسسه حقوق و داوری ماندگاران عدالت در میان بگذارید تا بتوانیم با توجه به شرایط موجود بهترین راهکارها را در اختیار شما قرار دهیم.

این موضوع را باید بدانید رای صادر شده از سوی کمیسیون ماده صد، به معنی تمام شدن همه چیز نیست، بلکه راه برای اعتراض به آن وجود دارد.

حالت دیگری هم وجود دارد. یعنی رای کمیسیون به نفع مالک صادر گردد. در این شرایط شهرداری حق اعتراض به رای مذکور را دارد.

مرجع رسیدگی به اعتراض مالک یا شهرداری نسبت به رای بدوی کمیسیون ماده صد، تشکیلات دیگری به نام کمیسیون تجدید نظر را دارد.

تصمیمی که کمیسیون تجدید نظر اخذ کند؛ اصولاً جای امّا و اگری نداشته و قطعی است مگر در موارد استثنائی که پای دیوان عدالت اداری به میان بیاید.

نحوه اعتراض به حکم کمیسیون ماده ۱۰۰

اعتراض به رای کمیسیون ماده ۱۰۰ در دیوان عدالت اداری چگونه باید صورت گیرد؟

مهلت اعتراض به رای کمیسیون ماده ۱۰۰ چقدر است؟

آیا نقض رای کمیسیون ماده ۱۰۰ ممکن است؟

آرای کمیسیون ماده ۱۰۰ را می‌توان در یکی از شعب دیوان عدالت اداری اعتراض کرد. درصورتی‌که شعبه دیوان عدالت اداری تشخیص دهد که رأی صادر شده از کمیسیون برخلاف قوانین و مقررات بوده، ضمن اعلام دلایل خود نسبت به نقض آن حکم صادر می‌کند، در این حالت شهرداری می‌تواند به رأی صادره از دیوان اعتراض کند.

پس از نقض رأی کمیسیون ماده ۱۰۰، این کمیسیون موظف است مجدداً به موضوع رسیدگی کند  و با رعایت نظرات و حکم دیوان عدالت اداری تعیین تکلیف نمایند.

مشخص است که به علت پیچیدگی قانون شهرداری و به خصوص ماده ۱۰۰ و تبصره‌های متعدد آن و همچنین رویه خاص و متفاوت رسیدگی به اختلافات شهرداری و مالکان در این کمیسیون، ازآنجایی‌که اشخاص عادی و حتی اشخاصی که دارای علم حقوقی هستند عموماً از رویه خاص رسیدگی در کمیسیون ماده ۱۰۰ ناآگاه هستند، برای کسب نتیجه مطلوب باید از مشورت و همراهی وکلای متخصص کمیسیون ماده ۱۰۰ استفاده نمایید.

مهلت اعتراض به رای صادره از کمیسیون بدوی ماده ۱۰۰ شهرداری برای هر شخص ذی نفعی چه سازنده و پیمانکار یا مالک ساختمان به مدت ۱۰ روز، مهیا است.

تخلفاتی که در کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری بررسی می‌شوند

احداث بنا بدون پروانه

صاحبان املاک و اراضی، قبل از اقدام به هرگونه عملیات ساختمانی، احداث بنا یا تفکیک اراضی، موظف به اخذ پروانه از شهرداری می‌باشند. در صورت تخلف مالکان از این امر،بر اساس تبصره یک ماده ۱۰۰ قانون شهرداری، ممکن است حکم تخریب بنا و یا اخذ جریمه از مالک صادر کند.

عدم استحکام بنا

درصورتی ‌که بنا به علت عدم رعایت اصول فنی و معماری استحکام استاندارد را نداشته باشد، کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری حکم به تخریب بنا می‌دهد.

تراکم اراضی

در این مورد مالک افزون بر مساحت زیربنای درج‌ شده در پروانه ساختمانی اضافه بنا داشته باشد دچار تخلف شده و این موضوع در کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری رسیدگی خواهد شد.

عدم رعایت اصول فنی و بهداشتی و شهرسازی

در صورتی که اصول فنی شامل ضوابط شناخته شده و علمی راجع به احداث بنا رعایت نشده باشد، موجب عدم امکان بهره برداری مطلوب از ساختمان، مقاومت و بقای ساختمان خواهد شد. به علاوه در صورت تخطی از اموری که موجب حفظ سلامت جسم و روان استفاده کنندگان شود تخلف محسوب می شود.

تجاوز به معابر شهری

تخلف تجاوز به معابر شهر زمانی تحقق پیدا می کند که مالک بنا در هنگام نوسازی بر خلاف پروانه و یا بدون پروانه و با عدم رعایت برهای اصلاحی مصوب شهرداری و مراجع مربوطه شروع به ساخت ملک جدید کند. در این صورت شهرداری مکلف است از ادامه عملیات جلوگیری کند . و طرح دعوا در کمسیون نماید.

تغییر کاربری

بنا برخلاف مندرجات پروانه ساختمانی، در منطقه تجاری محل کسب و یا پیشه یا تجارت دایر شود، تخلف تغییر کاربری بوده و در این صورت کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری حکم به تعطیلی محل کسب یا پیشه و یا تجارت، طرف مدت یک ماه می‌دهد.

تخلف مربوط به عدم احداث پارکینگ و یا غیر قابل استفاده بودن پارکینگ

در مواردی که مالک با توجه به مشخصات پروانه و نقشه‌ها و ضوابط شهرداری از احداث پارکینگ الزامی خودداری کند، یا اینکه پارکینگ احداثی مالک به‌گونه‌ای باشد که امکان اصلاح تخلفات وجود نداشته باشد، دچار تخلف شده است. در این مواقع کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری حکم به اخذ جریمه می‌دهد و در صورت عدم امکان اصلاح، با توجه به موقعیت محلی و نوع استفاده از فضای پارکینگ، می‌تواند رأی به جریمه مجدد صادر نماید.

خدمات موسسه حقوق و داوری ماندگاران عدالت در کمیسیون ماده ۱۰۰

موسسه حقوق و داوری ماندگاران عدالت، متشکل از وکلای متخصص و قوی و با تجرب که به صورت تخصصی و با مدرن ترین روش‌های روز دنیا، به وکالت در انواع پرونده‌ها و دعاوی حقوقی ازجمله دعاوی مطروحه در کمیسیون ماده ۱۰۰ اقدام می‌کنند. وکلای ماندگاران عدالت به انواع پرونده‌های حقوقی رسیدگی کرده و با پیش گرفتن بهترین و سریع‌ترین استراتژی برای رسیدگی به انواع دعاوی، تلاش می‌کنند تا به نتیجه مناسب و موردنظر موکلان محترم برسند.

فهرست