وکیل زمین شهری

logo-mandegaran-edalatدادگاه-کیفری موسسه حقوق و داوری ماندگاران عدالت
دارای متخصص ترین وکلای زمین شهری
جهت مشاوره حقوقی حضوری جهت مشاوره تلفنی

♦ وکیل زمین شهری کیست؟

یکی از مشکلاتی که در حوزه ی ملک و املاک و اراضی برای موکلین ممکن است پیش آید، پیرامون زمین شهری است که قانونی نیز به همین نام وجود دارد که به تعیین و تکلیف وضعیت اراضی شهری پرداخته است.

همانگونه که می‌دانید تورم قانون گذاری و افزایش میزان مقررات و آیین نامه ها دراین حوزه نیز، منجر به وکالت تخصصی در حوزه ی املاک و از جمله پرونده های زمین شهری می شود، لذا پیشنهاد می شود برای افزایش احتمال موفقیت و به نتیجه رسیدن پرونده و کارهای خود به وکیل زمین شهری و وکیل پایه یک دادگستری متخصص این حوزه مراجعه کنید.

یکی از خدمات تخصصی و تضمینی موسسه حقوق و داوری ماندگاران عدالت ارائه خدمات مشاوره از طریق وکیل زمین شهری است.

وظایف وکیل زمین شهری

وکیل شخصی است که برای انجام امور خاصی از طرف موکل انتخاب می شود. با توجه به گستردگی وکالت در جنبه های مختلف، امکان تسلط وکیل در همه زمینه ها و جنبه های حقوقی وجود ندارد.

وکیل زمین شهری به وکیلی گفته می شود که به رسیدگی امور زمین شهری می پردازد. روز به روز بر تعداد پرونده های زمین شهری در مراجع قانونی اضافه می شود. زمین های بایر و موات تحت سلطه دولت و وزارت شهرسازی است. اگر کسی قصد فعالیت و آبادانی در این زمین ها را دارد، باید با مراجعه به وزارت شهرسازی و پیگیری روند قانونی، مالکیت زمین شهری را به عهده گیرد.

گاهی فردی به طور قانونی در زمین بایر یا موات فعالیت کشاورزی و… انجام داده است و مالکیت زمین را به عهده می گیرد، اما فرد دیگری ادعای مالکیت این زمین را می کند. در چنین صورتی مالک اصلی می تواند به وکیل زمین شهری مراجعه کند تا با پیگیری روال قانونی توسط وکیل این مشکل حل گردد.

انواع زمین شهری

♦ انواع زمین شهری به منظور تعیین حیطه فعالیت وکیل زمین شهری

طبق قانون تایید شده در سال ۱۳۵۸زمین های شهری به سه نوع زمین دایر، بایر و موات تقسیم می شوند. تقسیم بندی انواع زمین شهری برحسب مالکیت و سابقه آبادانی است. با توجه به مشکلات زیادی که در تصرف و مالکیت انواع زمین های شهری ایجاد می شود، تعداد زیادی وکیل زمین شهری در وزارت معادن و شهرسازی فعالیت می کنند.

  • زمین شهری دایر:

طبق قانون زمین های شهری دایر زمین هایی هستند که در آن ها انواع ساختمان مسکونی، ادرای، تجاری و تاسیسات مختلفی مثل کارخانه، کارگاه، تولیدی های مختلف و انواع کشاورزی و آبادانی ایجاد شده است و در حال استفاده می باشند. مالکیت همه‌ زمین های شهری، مثل موسسه های آموزشی دولتی، وزارتخانه ها، اداره های آب، برق و گاز، زمین بانک های مختلف دولتی، مربوط به دولت می باشد و مالک شخصی ندارد. پس زمین های شهری دایر به زمین هایی می گویند که در جهت ساختمان سازی و تاسیسات مختلف آباد شده اند یا اینکه از نظر کشاورزی ‌و زراعت به آبادانی رسیده اند. در صورت تصرف غیر قانونی زمین های شهری دایر توسط اشخاص زمین خوار، وکیل زمین شهری می تواند با پیگیری قانونی این مشکل را حل کند و طبق قانون کیفری و حقوقی منوط به تصرف اموال غیر منقول زمین شهری مجازات متناسب با عملکرد کسانی که زمین را تصرف کرده اند، صادر می شود.

  • زمین شهری بایر:

به زمین های شهری می گویند که در گذشته دور سابقه آبادانی داشته اند و در آن ها ساختمان یا کشاورزی رونق داشته است اما طی مرور زمان این زمین ها متروکه و بلا استفاده مانده اند و ساختمان ها و زمین های کشاورزی تخریب شده اند و مالک زمین های بایر مشخص نیست. زمین های بایر بعد از مدت طولانی به زمین های شهری  موات تبدیل می شوند. گاهی شخصی یک زمین شهری بایر را در اختیار دارد اما فعلا تصمیم به آبادانی و رونق آن نگرفته است. در چنین حالتی به زمین شهری فرد، زمین بایر می گویند.

  • زمین شهری موات:

زمین های شهری موات، زمین هایی هستند که در هیچ بازه زمانی رونق و آبادانی اعم از ساختمان سازی یا کشاورزی در آنها ایجاد نشده است و کاملا طبیعی و بکر هستند. زمین های شهری موات نباید مالک مشخصی داشته باشند و نباید در این نوع زمین، کشاورزی و یا فعالیت ساختمانی دیگری انجام شده باشد. وکیل زمین شهری در حیطه بررسی مشکلات مربوط به تصرف انواع زمین شهری موات فعالیت می کند.

♦ انواع مختلف زمین موات

• زمین های شهری که از ابتدای تاریخ بشریت سابقه هیچگونه آبادانی در جهات مختلفی را نداشته باشند و تحت سیطره و مالکیت شخص خاصی نباشند یا مالک اصلی آن‌ها مشخص نباشد.

• زمین های شهری که در گذشته بسیار دور مناطق مسکونی شمرده می شدند اما به مرور زمان از بین رفته اند و دچار انقراض و نابودی شده اند.

• زمین شهری که نشانه هایی از سکونت و مالکیت یک شخص وجود دارد. اما به مرور زمان منطقه مسکونی از بین رفته است و امکان یافتن مالک نیز وجود ندارد.

• زمین شهری که جزء زمین های موات محسوب شده اما توسط شخصی آباد شده است و بنا به دلایلی مالک از رسیدگی به زمین خودداری نموده است. گاهی وقتی که شخصی زمینه ی آبادانی و پیشرفت یک زمین را فراهم می کند مثلا باعث رونق کشاورزی در زمین می شود. اما گاهی ممکن است در صورتی که نتواند از فروش محصولات در آمد زایی کند یا کیفیت محصول پایین باشد، در این صورت زمین خود را رها کرده و دیگر به آن رسیدگی نمی کند. در این حالت زمین او جزء موات محسوب می شود.

کمیسیون ماده ۱۲ قانون زمین شهری چیست؟

این کمیسیون که در وزارت مسکن و شهرسازی تشکیل می شود برای تشخیص این امر است که چه زمینی موات است و چه زمینی بایر یا دایر محسوب می شود.

زیرا که طبق ماده ۱۲ قانون زمین شهری تشخیص عمران و احیا و تعیین اینکه این نوع زمین چه زمینی دایر یا بلیر یا موات است به عهده وزارت مسکن است تصمیم این کمیسیون قابل اعتراض در دادگاه است.

در این کمیسیون افرادی از نماینده وزیر دادگستری، مسکن که شهرداری می باشد که برای اینکه رسمیت بیابد باید همگی حاضر باشند و اکثریت اتخاذ تصمیم بگیرند.

استفاده از وکیل زمین شهری در اینجا بسیار لازم می آید چون بحث بسیار تخصصی است و افراد عادی در این زمینه ها توانایی لازم را ندارند.

♦ نحوه تشکیل جلسه کمیسیون و اعلام نظریه اعضای کمیسیون

این کمیسیون پس از اظهار نظر نسبت به مدارک و درخواست های منطبق بر قانون و انجام معاینه محلی و ملاحظه نقشه ها و عکس های هوایی و استعلام از اداره ثبت اسناد و املاک منطقه و ترسیم کروکی محل و تعیین حدود اربعه ملک و نظر به اینکه ملک متعلق به اراضی ملی می باشد یا خیر و تحقیق از معمرین و معتمدین محل و همچنین استفاده از نظر کارشناسان مجرب کشاورزی و خاکشناسی و با عنایت به دلایل و مستندات پرونده در صورت مثبت بودن نظریه کمیسیون مبنی بر موات, رای تشخیص صادر و طبق مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام نظریه طی دو نوبت به فاصله ۱۰ روز در یکی از روزنامه های کثیرالانتشار یا محلی آگهی خواهد شد که در مفاد آگهی مستندات قانونی ماده۱۲ قانون زمین شهری و مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام و نام مالک یا مالکین بر اساس سوابق ثبتی و پلاک ثبتی و حدود اربعه ملک, مهلت اعتراض و نظریه اعتراض در مفاد آگهی درج می گردد.لازم به ذکراست که اشخاص حقیقی و حقوقی به منظور طرح دعاوی خود در کمیسیون مورد نظر می توانند از یک وکیل دعاوی اراضی زمین شهری استفاده نمایند.

فهرست