چگونه وکیل خوب پیدا کنیم؟

چگونه وکیل خوب پیدا کنیم؟

تا به امروز حتما پیش امده که از اطرافیان خود بشنوید یک وکیل خوب چه میزان در گرفتن حق و حقوقشان تاثیر داشته و بی شک پیش امده که خیلی از شما درگیر کارهای حقوقی شده باشید. و این مسئله پیش امده که به تنهایی نمیتوانید از این مسائل پیچیده حقوقی سر در بیاورید و به یک وکیل متخصص و با تجربه در این حوزه نیاز دارید تا در کار خود موفق شوید.

در این موقعیت برای شما سوالاتی پیش میاید: وکیل خوب کیست؟ وکیل خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟ چطور یک وکیل متخصص پیدا کنم؟ وکیل پایه یک بهتر است یا پایه دو؟ چند نوع وکیل داریم ؟

در این مقاله سعی داریم به تمام  سوالات شما پاسخ دهیم. با خواندن این مقاله متوجه می‌شوید که یک وکیل خوب چه ویژگی‌هایی را دارا بوده و چه وکیلی را برای خود در اختیار بگیرید.

موسسه حقوق و داوری ماندگاران عدالت متخصص در اجرای امور حقوقی با سابقه ای درخشان در پیروزی پرونده‌های حقوقی. ما میتوانیم راهنمای شما در انتخاب یک وکیل خوب باشیم و متخصص ترین وکیل خود را در امور مربوطه به شما معرفی نماییم.

جهت مشاوره با وکیل خوب اینجا کلیک کنید

وکیل کیست؟

در بیانی ساده میتوان گفت وکیل، نماینده یا جانشین شخصی بوده که از طرف فرد دیگری حقوقی یا حقیقی برای عقد وکالت برای انجام کاری مأمور میگردد.

خصوصیات وکیل خوب چیست؟

ویژگی و وظایف وکیل خوب را میتوان اینگونه بیان کرد. پیش از جلسه رسیدگی و قبل از دفاع از موکل خود با مطالعه پرونده و گفتگو با متهم پرونده ضمن اطلاع کامل از موضوع اتهامات و نیز آشنایی کامل با متهم با توفیق در صحت و سقم اظهارات موکل بتواند به نحو شایسته‌ای از موکل خویش دفاع نماید.

با اینکه وکالت تعهد به وسیله است یعنی وکیل موظف است تمام تلاش خود را برای دفاع مناسب از موکل خود به کار بندد و قانوناً مسؤلیتی در رسیدن به نتیجه ندارد و تضمینی جهت دستیابی به نتیجه نمی‌دهد اما از خصوصیات وکیل خوب این است که در مقابل موکل خود پاسخگو باشد و احساس مسؤلیت مهم‌ترین خصوصیت شخصیتی او است.

ویژگی‌های یک وکیل خوب:

 • مهترین ویژگی ما تخصص گرایی است

با توجه به این که حوزه حقوق مانند بیشتر حوزه ها چون پزشکی و… پیچیدگی و سختی موضوعی خاص خود را دارد، پس وکلایی که به صورت تخصصی صرفا در یک یا چند موضوع دعاوی مشغول مشاوره و وکالت هستند از تجربه و تخصص بالایی نسبت به وکلایی که در همه حوزه فعالیت می کنند برخوردارند.

 • ویژگی دیگر مهم یک وکیل خوب باید قلمی سنگین و روابط عمومی و فن بیان قوی داشته باشد

نظر به محدودیت زمان دفاع در جلسات رسیدگی وکیل خوب باید برای دفاع بیان شیوا و رسایی داشته باشد .و  با بیان سنجیده و نافذ بتواند که در یک یا چند جمله دفاع خود را تحریر یا بیان کند.

 • وکیل خوب از بیان توانایی های غیر قانونی و کذب و بلوف زدن پرهیز میکند

وکیل خوب هرگز موکل را الکی امیدوار نمی سازد بلکه با توضیحاتی جامع و کامل مسیر درست قانونی و نحوه سپری شدن مراحل رسیدگی پرونده را برای موکل شفاف سازی می کند و هرگز با بیان موضوعاتی چون من اطمینان صد در صد می دهم سعی در فریب و صرفاً گرفتن حق الوکاله را ندارد.

 • وکیل خوب باید به روز باشد

از تغییراتی که در قوانین و مقررات رخ میدهد لازم و ضروری است یک وکیل خوب خود را به روز و پیشرو قرار دهد. و صرفاً به دانش چند سال قبل خود اکتفا نکند.

 • وکیل خوب باید امین و امانت دار باشد

شاید این مورد از دید بعضی افراد بی معنی باشد. اما وکیل خوب باید محرم اسرار موکلش باشد و هرگز اطلاعات و اتفاقات موکل خود را حتی بعد از اتمام پرونده پیش هیچ فردی افشا نکند.

 • وکیل خوب به دنبال راهی برای ساده سازی مسائل حقوقی برای موکل خود می‌باشد

وکیل خوب باید تا حدی تلاش از پیچیده کردن دادرسی اجتناب کند. وکیل موظف است از فنون و مهارت هایی که آموخته است برای راهنمایی قاضی نیز استفاده کند و خیلی از مواقع قضات از این راهنمایی ها بهره برده و وکیل خوب و مجرب می تواند از این را بر روی سیستم قضایی و قاضی تاثیر مثبتی در جهت احقاق حق به جا بگذارد ولی این شیوه از تاثیرگذاری نباید جنبه های غیر عادلانه و غرض ورزانه به خود بگیرد.

-انواع وکیل با حیطه های تخصصی مختلف

-وکیل خوب دادگستری یا قضایی

به وکیلی میگویند که پروانه وکالت دارد و به همین علت حق وکالت از اشخاص را در دادگاه‌ها و سایر مراجع قضایی دارد. برای اینکه شخصی بتواند وکیل دادگستری شود، باید در رشته حقوق تحصیل کرده و پس آن با قبولی در آزمون وکالت، از کانون وکلای دادگستری یا مرکز امور وکلا و کارشناسان قوه قضائیه، پروانه وکالت دادگستری دریافت کند.

وکیل اداری

همانطور که از نامش مشخص است این وکلا می‌توانند هر شخصی، با سواد یا بیسواد، با هر نوع تحصیلات و هر سابقه‌ای باشند و هیچ مجوز یا ویژگی خاصی در وکیل اداری مورد نیاز نیست.

مورد بعدی اینکه وکیل اداری نمیتواند در دادگاه، مراجع قضایی حضور یابد و در صورت مداخله مورد مجازات قرار میگیرد.

وکیل پایه یک دادگستری

وکیل پایه یک دادگستری از بهترین وکلا و متخصص ترین وکلا هستند. در زمینه تجربه وسلسله مراتب جزو بهترین ها میباشند. این وکلا برای رسیدن به این مراتب باید دارای موارد ذیل باشند.

 1. حداقل دارای مدرک لیسانس در رشته حقوق باشند.
 2. پذیرفته شده در ازمون وکالت از بین ده ها هزار نفر.
 3. صلاحیت او از لحاظ اخلاقی، عمومی و مذهبی تایید شده باشد.
 4. گذراندن دوره کارآموزی
 5. گذراندن دوره وکالت پایه دو دادگستری. (فقط وکلای ماده ۱۸۷)
 6. ازمون های تشریحی و مصاحبه های علمی (اختبار)

در صورتی که یک وکیل خوب بتواند مراحل بالا را بگذراند در نهایت درجه وکیل پایه یک دادگستری را میگیرد. وکلای پایه یک می‌توانند در تمامی محاکم حقوقی و کیفری، در تمام دادگاه‌ها و در تمام مراحل مختلف رسیدگی قضایی شرکت کرده و هیچ محدودیتی برای پذیرش وکالت افراد یا شرکت‌ها ندارند.

وکیل پایه ۲ دادگستری

وکیل پایه یک و پایه دو دادگستری هردو این اجازه را دارند که در زمینه انجام وکالت در امور حقوقی فعالیت نمایند ولی در  بعضی امور با یکدیگر تفاوت دارند از جمله اینکه وکیل پایه یک دادگستری این اجازه را دارد که بدون هیچ محدودیتی در تمامی محاکم حقوقی یا کیفری کل کشور فعالیت حقوقی کنند.اما وکیل پایه دو فقط حق شرکت در آن دسته محاکم کیفری را دارد که به جرایم تعزیری حبس کمتر از ۱۰ سال، شلاق و جزای نقدی و همچنین در محاکم حقوقی پرونده های مالی کمتر از ۵۰ میلیون تومان و خواسته‌های غیر مالی به جز اصل نکاح و طلاق و اثبات نسب و نفی نسب، را دارد.

وکیل معاضدتی

وکیل تسخیری

موسسه حقوق و داوری ماندگاران عدالت

ما با سال ها تجربه و تخصص خود سعی داریم تا درکنار شما قرار گیریم و بهترین مشاوره حقوقی و وکالت امور قضایی شما را در دست گیریم.

شما میتوانید از طریق راه های ارتباطی در لینک زیر با ما در ارتباط قرار گیرید.

سوالات متداول در مبحث انتخاب وکیل خوب

آیا میتوان شرط کرد که وکیل با امضای موکل یا فرد دیگر همه ی امور را انجام دهد؟

بله هر شرطی که به ذات عقد وکالت آسیب نزند قابل درج است.

هزینه های یک وکیل حرفه ای چقدر است؟

اصولا نمی توان هزینه ثابتی برای کار وکلا در نظر گرفت و با توجه به نوع پرونده و مراحل طی شده هزینه متفاوت است.

خصوصیات یک وکیل خوب چیست؟

اولین مولفه رعایت مصلحت موکل است. البته صداقت، حرفه ای بودن و تسلط به مباحث حقوقی نیز هم درجه با مولفه اول می باشند.

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست