رئیس مجلس شورای اسلامی و هیات همراه، علاءالدین بروجردی، محمدعلی وکیلی، رمضانعلی سبحانی فر و کاظم جلالی در این سفر رئیس مجلس شورای اسلامی را همراهی می کنند.

شرکت در کنفرانس بین المللی مبارزه با مواد مخدر و دیدار با مقامهای روس از برنامه های سفر رئیس مجلس شورای اسلامی به مسکو است.

لاریجانی ظهر امروز پیش از سفر دو روزه به روسیه در جمع خبرنگاران در فرودگاه مهرآباد تهران به بیان اهداف این سفر پرداخت و گفت: اصل این سفر برای حضور در کنفرانس بین المجالسی درباره مبارزه با مواد مخدر است که در حاشیه آن جلسه مهمی نیز با روس ها خواهیم داشت.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه مسئله مواد مخدر موضوع مهمی برای جمهوری اسلامی و روسیه است، عنوان کرد: وضعیت افغانستان به گونه ای شده که تولید مواد مخدر در آن افزایش یافته و روش های مورد ادعای ناتو برای مبارزه با آن عملی نبوده چرا که یا نسبت به این موضوع بی تفاوت هستند و یا در پشت صحنه کمک هم می کنند.

وی همچنین با بیان اینکه منابع مالی جریان های تروریستی از محل فروش و قاچاق مواد مخدر تامین می شود، اظهار داشت: از این رو کشت خشخاش در افغانستان گسترش یافته است که به تبع آن آسیب های اجتماعی در انتظار کشورها است.

لاریجانی با اشاره به مبارزه جدی ایران در حوزه مواد مخدر گفت: افراد زیادی در نیروی انتظامی برای مبارزه با مواد مخدر شهید شده اند اما به علت حجم زیاد مواد مخدر، این حوزه نشتی هایی دارد لذا اینکه رویکردی در پارلمان های منطقه برای برخورد با ریشه و اصل موضوع صورت گیرد مهم است.

رئیس قوه مقننه ادامه داد: برای مبارزه با مواد مخدر نباید کار ظاهری کرد بلکه باید تصمیمات اساسی گرفته شده و همکاری مشترک برای مبارزه با مواد مخدر و برخورد با سرمنشاء آن صورت گیرد.

وی در ادامه به هدف بعدی این سفر اشاره و بیان کرد: در اجلاس سن پترزبورگ بحث دو جانبه ای برای پروژه های اقتصادی صورت گرفت لذا از آنجائیکه روابط راهبردی با روسیه داریم باید طرح روابط تجاری را افزایش دهیم که هنوز در این موضوع اشکالاتی برای خیزش وجود دارد البته برخی پروژه ها شروع به کار کرده اند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: جلسه ای با دومای روسیه داشتیم تا سرمایه گذاری های مشترک میان ایران و روسیه انجام شود لذا قرار است در حاشیه این کنفرانس تشکیل جلسه داده و موضوع را پیگیری کنیم چرا که عملیاتی شدن پروژه های راهبردی برنامه ششم در این راستا حائز اهمیت است.

کنفرانس بین المللی مبارزه با مواد مخدر با شرکت روسای پارلمان های بیش از ۴۰ کشور جهان ازجمله جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه در مسکو برگزار می شود.

«سرگئی نی وروف» رهبر فراکسیون حزب حاکم &#۳۹;روسیه واحد&#۳۹; در دومای روسیه گفت: بیش از ۵۰۰نفر از جمله روسای پارلمانهای ۴۴ کشور در کنفرانس بین المللی &#۳۹;نمایندگان بر علیه مواد مخدر&#۳۹; در دومای روسیه و تحت نظارت سازمان ملل شرکت می کنند.

روزنامه پارلامنتسکایا گازتا ارگان پارلمان روسیه به نقل از این مقام حزب حاکم روسیه نوشت: در کنفرانس بین المللی &#۳۹;نمایندگان بر علیه مواد مخدر&#۳۹; سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه، ولادیمیر کولوکولتسف وزیر کشور و ورونیکا اسکوورتسووا وزیر بهداشت روسیه نیز شرکت خواهند کرد.

وی خاطرنشان کرد که در این کنفرانس روسای پارلمانهای اندونزی، ایران، مکزیک، پاکستان ، ازبکستان و اکوادور سخنرانی خواهند کرد.

همچنین یوری فدوتوف معاون دبیر کل سازمان ملل و مدیر اجرایی اداره مبارزه با مواد مخدر و تبهکاری این سازمان و رشید علیموف دبیر کل سازمان همکاری شانگهای نیز در این کنفرانس شرکت خواهند کرد.