فضاسازی علیه قوه قضاییه به دلیل تلاش برای اقامه عدل

شهردارآنلاین: عضو فقهای شورای نگهبان قانون اساسی گفت: تزویر،تهدید و فضا سازی علیه قوه قضاییه به واسطه تلاش برای اقامه عدل، عدالت طلبی و حق محوری است که در این نهاد وجود دارد.
حجت الاسلام سیدمحمدرضا مدرسی در دیدار با اعضای شورای پایگاه بسیج شهیدان دادگستری استان افزود: رسول اکرم(ص) در بین مردم راجع به قضاوت فرمودند، من در بین شما براساس بینه و قسم قضاوت می کنم، بدیهی است، عده ای تواناتر در ثابت کردن حق خود در محکمه باشند.
وی تصریح کرد: قاضی عالم به علم غیب نیست، اینکه در نظام اسلامی دادگاه بر اساس مدارک و ادله در پرونده حق را به کسی بدهد بر مبنای ادله و ظواهر است و به فرموده نبی اسلام (ص) ، گرفتن حکم بر خلاف حق از محکمه همانند گرفتن قطعه ای از آتش است.
این مسوول با اشاره به آمار بالای وارده پرونده به دستگاه قضایی یادآور شد: بالا بودن پرونده ها در قوه قضاییه علت های مختلفی دارد، یکی از دلایل آن را می توان اعتماد و امید مردم به این دستگاه برای تظلم خواهی و عدالت طلبی دانست.
مدرسی با ذکر حدیثی از علی (ع) اظهار کرد: هرگز به سعادت و خوشبختی نرسد ملتی که در آن حق ضعیف از قوی با صراحت لکنت زبان گرفته نشود و امروز باید به گونه ای عمل شود که مظلوم حق خود را ابراز کند و به آنچه حق است، برسد.
وی قوه قضاییه را تضمین کننده عدالت در جامعه دانست و گفت: قانون اساسی قدرت بسیار زیادی را به دستگاه قضا داده که این نعمت بزرگی هست، امید است آن چنان که شایسته است به وظایف خود در چارچوب قانون عمل کنند و بدون هیچ ملاحظات جانبی حکم صادر کنند.
عضو فقهای شورای نگهبان با بیان اینکه جرم زدایی و حبس زدایی را نمی توان به سادگی انجام داد، افزود: جرم زدایی بدون پشتوانه امکان پذیر نیست و مشکلات در این زمینه باید با دقت پیگیری و دنبال شود.
مدرسی بر استفاده از مشاوران حقوقی مجرب در اداره ها و شوراهای شهر و شهرداری ها تأکید کرد و یادآور شد: تصویب برخی آیین نامه ها و دستورالعمل ها بدون نظارت مشاوره حقوقی، مردم را گرفتار و حقوق آنان را ضایع می کند که به همین سبب باید از ابتدا در وضع مالیات ها و عوارض دقت زیادی در رعایت حق مردم بشود.
رفتن به نوارابزار