صدور کارت های شناسایی برای ضابطیت عام و خاص در آینده ای نزدیک

خبرگزاری آریا- دادستان کل کشور با اشاره به همکاری نیروهای امنیتی و ا طلاعاتی و موسسات حفاظتی و مراقبتی با قوه قضائیه، تأکید کرد: برای شناسایی دقیق و مشخص شدن وضعیت این اشخاص به زودی کارت های ضابطیت عام و خاص برای آنان صادر خواهد شد.
به گزارش خبرگزاری آریا به نقل از پایگاه خبری پلیس، حجت الاسلام و المسلمین “منتظری” در ششمین گردهمایی سراسری موسسات مرکز انتظام ناجا با تبریک هفته نیروی انتظامی به همه کارکنان ناجا از فرماندهی تا همه رده ها، اظهار کرد:امیدواریم خداوند بر قوت، صحت و سلامت آنان که حافظان امنیت کشور هستند، بیافزاید.
وی افزود: یکی از نعمت های الهی این است، شرایط خدمت به خلق خدا برای انسان فراهم شود، امیدواریم در هفته نیروی انتظامی شرایطی ایجاد شود تا مردم بتوانند با خدمات و جانفشانی های کارکنان مجموعه ناجا برای تأمین امنیت کشور آشنا شوند.
دادستان کل کشور تصریح کرد: امنیت، یکی از بزرگترین نعمت هایی است که خداوند به یک ملت ارزانی می دارد، بنا به حدیثی از نبی مکرم اسلام، دو نعمت ” امنیت و سلامت” پوشیده هستند؛ هم اکنون که ما در این مکان هستیم از هر دو این نعمات برخورداریم که از میان آنها، امنیت از سلامت مهم تر است و رسول خدا (ص) به همین دلیل امنیت را در آغاز آورده و پس از آن به سلامت اشاره فرمودند.
حجت الاسلام و المسلمین منتظری خاطر نشان کرد: در پیرامون کشور و در نقاط مختلف جهان آثار ناامنی دیده می شود و مصیبتی که مردم دچار آن هستند برای همه روشن است، حتی اقتصاد نیز مرهون امنیت بوده، در کل هر لذت و آرامشی که انسان تصور آن را بکنند لازمه آن فضای امن و جامعه آرام است.
وی تصریح کرد: امروز به لطف پروردگار، امام زمان (عج)، مقام معظم رهبری ( مدظله العالی) و نیروهای اطلاعاتی و انتظامی از امنیت مناسبی برخورداریم که باید قدر آن را دانست و شکر آن را به جا آورد.
این مقام ارشد قضائی اظهار کرد: به جا آوردن شکر نعمت امنیت، آن است که آنچه می توان در سایه امنیت انجام داد به خوبی و بهترین وضعیت به انجام رساند، همانطور که گفته شده شکر یک نعمت، آن را افزون خواهد کرد.
دادستان کل کشور ادامه داد: اگر خدای ناکرده، کفران نعمت شود و فضای بدست آمده برای مقاصد نامناسب مورد بهره برداری قرار گیرد و خون هایی که در دفاع مقدس و پس از آن در حوزه های مختلف امنیتی و دفاع از حرم ریخته شده، نادیده گرفته شود، فضای نامناسبی ایجاد  به گونه ای که این نعمت گرانبها دچار خدشه می شود.
حجت الاسلام و المسلمین منتظری تصریح کرد: ملت بزرگ ایران که امروز استکبار با تمام قوا در برابرش ایستاده است و صراحتا اعلام می کند که به دنبال نابودی نظام جمهوری اسلامی هستند، تکالیف بسیار حساسی بر عهده دارند؛ در همه سازمان ها و نهادها باید برای انسجام وحدت ، همدلی و هم افزایی تلاش کنیم که اگر از این وظایف غافل شویم نتایج بدی در پی خواهد داشت.
وی افزود: هجمه هایی که امروز به قوه قضائیه صورت می گیرد تنها برای تضعیف آن است و دشمن همواره به دنبال این بوده تا به نهادهایی که با فساد، انحراف و فتنه مبارزه می کنند، ضربه وارد کند.
این مقام ارشد دستگاه قضا تإکید کرد: بخش های امنیتی و اطلاعاتی که بازوی قوه قضائیه در مبارزه با نفوذ هستند نیز در معرض این هجمه قرار دارند و هدف، تضعیف این سازمان و سلب اعتماد جامعه از آنها است.
منتظری تصریح کرد: دشمن با تمام قوا از فضای مجازی برای دروغ پراکنی، نسبت های ناروا و عجیب و غریب به قوه قضائیه بهره برداری می کند؛ استفاده از این فضای مجازی رها و بی قانون، فرصتی برای دشمنان ایجاد کرده است.
وی اضافه کرد: اگر درکشوری قوه قضائیه ضعیف و نیروهای امنیتی و اطلاعاتی ناتوان باشند دیگر امکان مقاومت در برابر استکبار برای آن کشور از میان می رود، لذا هدف دشمن، حمله به اصول و پایه های نظام است.
این مقام ارشد قضائی تأکید کرد: قوه قضائیه با آگاهی کامل از آبشخور این جریانات و اتفاقات ، محکم و استوار ایستادگی خواهد کرد و ملت ایران در کنار هدایت رهبری و کمک سایر نیروهای جان برکف در مقابل همه این جریانات خواهد ایستاد.
دادستان کل کشور ادامه داد: حقیقت هیچ گاه پنهان نخواهد ماند و در نهایت آشکار می شود، به تعبیر قرآن این هجمه ها تنها کفی بر روی آب است که از میان خواهد رفت و ما باید هوشیار باشیم.
وی با تأکید به اینکه وظیفه قوه قضائیه برخورد با جرم، مجرمان و پیشگیری از وقوع جرم است، تصریح کرد: هنگامی که مسئولان این قوه به وظایف خود عمل کنند نباید آن را تضعیف ، بلکه باید از آن حراست و حمایت کرد.
منتظری اظهار کرد: قوه قضائیه با هرشخصی که قدرتی دارد یا هر جریانی که کمی ریشه سیاسی دارد، برخورد می کند سریعاً  برچسب سیاسی بودن می خورد؛ تصور این است که قوه قضائیه با این روش ها و فشارها عقب می کشد درحالیکه دستگاه قضا  نه عقب نشینی می کند و نه برخورد سیاسی دارد.
وی خاطر نشان کرد: اگر دستگاه قضا همه جزئیات یک پرونده را به صورت عمومی اعلام نمی کند به خاطر منع قانونی و اخلاقی آن است، از سوی دیگر این کار موجب بهره برداری و سوء استفاده دشمن نیز خواهد شد وگرنه قوه قضائیه برخورد سیاسی ندارد و با هر کسی در هر جایگاه و مقامی و از هر جریانی که باشد براساس مدارک و شواهد و عدالت برخورد می کند.
این مقام ارشد قضائی تصریح کرد: در کنار همه این موارد، دستگاه قضا تمام تلاش خود را خواهد کرد که حق کسی ضایع نشود؛ امیدواریم که همه ما در اموری که خداوند متعال و قانون برگردن ما گذاشته است نهایت تلاش را داشته باشیم.
وی در ادامه با بیان اینکه مسئله پیشگیری بسیار مهم و قابل توجه است، گفت: لازم است معاونت پیشگیری قوه قضائیه، پلیس پیشگیری ناجا و بخش های پیشگیری در سایر نهادها با یکدیگر نهایت همکاری را داشته باشد.
دادستان کل کشور با بیان اینکه در حوزه پیشگیری، برخوردهای ایجابی و مثبت بسیار کارآمدتر از برخوردهای سلبی است ، تأکید کرد: پلیس پیشگیری به ویژه در سطح محلات می تواند تأثیرخوبی داشته باشد و در حوزه های مواد مخدر، فرهنگ و فضای مجازی مقوله پیشگیری را دنبال کند.
وی به فضای مجازی اشاره و تصریح کرد: مورد آخر بسیار خطرناک و برای جامعه آسیب زا است باید نسبت به این معضل هوشیار بود و برای مردم تبیین شود که اگر این فضا با وضعیت فعلی در اختیار جوانان باشد نتیجه آن چه خواهد شد.
منتظری تأکید کرد: فضای مجازی منشأ بسیاری از آسیب هاست و آنچه ما بر آن تأکید می کنیم بر پایه تحقیقات عمیق و طولانی مدت در این رابطه است که پیشگیری در این حوزه می تواند بسیار موثر باشد.
وی ادامه داد: قوه قضائیه و نیروی انتظامی دو بازوی توانمند هستند که باید مکمل هم باشند، این نیروهای اطلاعاتی و امنیتی، ضابط قوه قضائیه هست؛ یکی از وظایف دستگاه قضا، صدور کارت های ضابطیت عام و خاص برای این نیروها است که قوه قضائیه این کار را با تلاش بسیار انجام داده است.
وی افزود: کارت های ضابطان عام تا چند هفته آینده طی برنامه ای رونمایی و توزیع خواهد شد، درمورد ضابطیت خاص نیز در آینده ای نزدیک این کار انجام خواهد شد.
دادستان کل کشور ادامه داد: همچنین کارت های مخصوصی باید در اختیار واجدان شرایط در بسیج و موسسات حفاظتی و مراقبتی قرار گیرد؛ در صدد هستیم تا اشخاصی که در این سه حوزه فعالیت می کنند مشخص ، روشن و در چارچوب خاص قرار گرفته و از آنها حمایت و بهره برداری کنیم.
این مقام ارشد قضائی بر صیانت از خود تأکید و خاطر نشان کرد: این اصل بسیار مهم است و اگر صیانت از خود نباشد نمی توان از دیگران صیانت کرد، بنابراین باید صیانت درونی را در اولویت قرار داده و به آن توجه کرد.
منتظری در پایان ضمن اظهار امیدواری نسبت به توجه روز افزون فرماندهان نیروی انتظامی در مورد صیانت درونی، گفت: مردم به پلیس علاقه دارند و ما امیدواریم که شما نیز با رهبری حکیمانه مقام عظمای ولایت خدمتگزار صدیقی برای مردم باشید.
گفتنی است، ضابط عام به کارکنان نیروی انتظامی و امنیتی که به صورت عمومی انجام وظیفه می کنند گفته می شود و ضابط خاص به نیروهایی گفته می شود که در یک حوزه یا چارچوب خاص مسئولیت بر عهده دارند.

رفتن به نوارابزار