دادگاه کیفری

logo-mandegaran-edalat جهت مشاوره حقوقی تلفنی جهت مشاوره حقوقی حضوری موسسه حقوق و داوری ماندگاران عدالت

دادگاه کیفری چیست؟

در ابتدا درباره اینکه دادگاه‌‌های کیفری چیست باید گفت یکی ارگان‌های فعال زیرمجموعه قوه قضایی محسوب می‌شوند که به بررسی و قضاوت در مورد پرونده‌های کیفری می پردازند. حقوق امور کیفری (حقوق جزا)  زیر مجموعه حقوق عمومی می‌باشد که در آن به جرایم و چگونگی مجازات می‌پردازد.

در واقع حقوق کیفری به عکس العمل دولت‌ها در مقابل اعمال ضد اجتماعی جهت ایجاد عدالت و پیشگیری و امنیت اشاره دارد. حقوق جزا (کیفری) دارای دو گروه بین المللی و داخلی می باشد. از نکاتی که باید به آن توجه کرد الزامی بودن حقوق کیفری است. بدین معنا که افراد نمیتواند بر خلاف آن با یکدیگر توافق کنند. بر عکس دعاوی حقوقی که هر دو طرف برای خاتمه میتوانند با هم به توافق برسند.

دادگاه کیفری به بررسی پرونده‌هایی می‌پردازد که فرد متهم طبق قوانین مجازات اسلامی، قوانین مبارزه با مواد مخدر و … مجرم شناخته شده و برای آن قرار مجازات مانند حبس، شلاق، قصاص و … تعیین شده است. جهت آشنایی بیشتر با فعالیت دادگاه کیفری اول باید با شکایات مربوط به آن آشنا شده و بعد از آن به معرفی انواع این دادگاه‌‌های کیفری میپردازیم.

شکوائیه دادگاه کیفری به چه صورت است؟


شاکی فردی است که دعوای کیفری را مطرح میکند. شاکی بر علیه متشاکی (طرف مقابل) متنی را به اسم شکوائیه به دادگاه و خطاب به دادستان ارائه میدهد. در شکوائیه توضیحات واقعه و اتفاقات نگارش شده است. نگارش شکوائیه کیفری صورت خاصی ندارد و میتواند در یک برگه ساده انجام گیرد. ولی بهتر است برای ادراک بیشتر، توسط وکیل متخصص نوشته شود. موسسه حقوق و داوری ماندگاران عدالت متخصص در امور کیفری.

صلاحیت دادگاه کیفری

سوالی که در این زمینه مطرح میشود آن است که اصولا صلاحیت دادگاه کیفری چیست و به چه موضوعاتی رسیدگی می کند؟، بدین صورت باید گفت منظور از دادگاه مرجع رسیدگی به دعاوی است که افراد در صورت اختلاف به آنجا مراجعه می کنند و منظور از واژه کیفری به دعاوی اشاره دارد که در آن جرمی محقق شده است و مرتکب آن مجازات می گردد و منتهی به اعمال مجازات می شود.

همانگونه که از عنوان این دادگاه کیفری بر می آید دادگاهی است که به موضوعات کیفری رسیدگی می کند که در واقع موضوعات کیفری موضوعاتی  هستند که در قانون مجازات اسلامی ارتکاب و انجام آن جرم شناخته شده است و برای آن جرم مجازات تعیین شده است . به عبارت دیگر اگر فردی عملی را انجام دهد که در قانون جرم بوده است و برای آن مجازات تعیین شده است در دادگاه های کیفری بررسی می گردد . به عنوان مثال : موضوعاتی مانند : توهین ، سرقت ، ترک نفقه زوجه ، کلاهبرداری ، مزاحمت تلفنی ، ضرب و شتم و تهدید و غیره جرم بوده است و باید در دادگاه کیفری بررسی شود.

به منظور شکایت و طرح دعوا در این دادگاه فرد شاکی باید ابتدا در فرمی با عنوان شکواییه شکایت خود را تهیه و تنظیم کند و آن را به دادسرا و یا به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی یا به نیروی انتظامی حسب مورد ارائه کند. بنابراین، مرجع اولیه جهت بررسی این گونه دعاوی دادسرا است که با بررسی مقدماتی و تحقیق در خصوص موضوع در صورتی که مجرم بودن متهم و ارتکاب جرم احراز شود پرونده را به یکی از دادگاه های کیفری ارسال می کند. دادگاه کیفری نیز به موضوع پرونده رسیدگی کرده و مجازات مجرم را تعیین و اجرا می نماید.

پس بنابراین به طور کلی و بر طبق قانون صلاحیت دادگاه های کیفری رسیدگی به موضوعات و دعاوی کیفری است و نحوه رسیدگی در دادگاه های کیفری بر طبق قانون آیین دادرسی کیفری تعیین شده است .

صلاحیت دادگاه کیفری چیست؟

شکایت دادگاه کیفری چیست؟

شکایت از شخصی که فعالیت او بر اساس قانون اساسی کشور جرم شناخته شود و قاضی بتواند برای آن مجازات تعریف شده در قوه قضاییه تعیین نماید را شکایت کیفری گویند.

روند اجرای شکایت کیفری از دادسرا و طرح شکایت از فرد متخلف خطاب به دادستان شروع شده. شخص شاکی بایستی شکواییه خود علیه فرد دیگر را با مشخص نمودن اطلاعات دقیق نظیر اسم و آدرس، نوشتن مشروح شکایت و با ارائه مدارک و مستندات به پیوست، طرح نماید. نوشتن شکواییه صورت خاصی ندارد. فرم مشخصی برای آن وجود ندارد اما با این حال بدیهی است که رعایت نظم و ترتیب در عنوان کردن مسائل و استفاده از جمله‌بندی مناسب و داشتن ایجاز یک مزیت حساب می‌شود. این مورد فقط از یک وکیل متخصص و با تجربه دادگاه کیفری برمیاید. چرا که طرح شکوائیه نیاز به درک بالا از امور کیفری دارد.

شکایت کیفری چیست؟

انواع دادگاه کیفری

دادگاه کیفری یک

دادگاه کیفری یک در مرکز هر استان تشکیل شده. البته به تشخیص رئیس قوه قضاییه در حوزه قضایی شهرستان ها هم می تواند تشکیل گردد. دادگاه کیفری یک ، دارای صلاحیت مشخصی است و نحوه رسیدگی به دعاوی در آن در قانون آیین دادرسی کیفری به تفصیل مشخص شده است .

موضوع دیگری که در خصوص دادگاه کیفری ۱ وجود دارد آن است که از آرایی که در دادگاه کیفری یک صادر می شود، می توان در دیوان عالی کشور اعتراض کرد .

دادگاه کیفری دو

دادگاه کیفری۲ که صلاحیت رسیدگی به تمام جرایم را دارد. به جز آن جرائمی که به طور مشخص، در صلاحیت مرجع دیگری قرار میگیرد. دادگاه کیفری دو در حوزه قضایی هر شهرستان تشکیل می شود. شیوه رسیدگی به دعاوی‌ای که در دادگاه کیفری دو مطرح می شوند به این ترتیب است که دادگاه بعد از تعیین وقت و ابلاغ آن به شاکی ، جلسه ای را تشکیل می دهد و اقدام به صدور رای مقتضی می کند.

دادگاه انقلاب

دادگاه انقلاب از انواع دادگاه های کیفری، موجود در نظام حقوقی و قضایی ایران محسوب می‌شود که همان طور که از نام آن بر می آید، در دوران انقلاب و برای رسیدگی به جرایمی که در ارتباط با آن رخ می داد، تشکیل گردید.

دادگاه اطفال و نوجوانان

مورد دیگر دادگاه های کیفری که به صورت تخصصی فعالیت می کند، دادگاه های اطفال و نوجوانان است . این دادگاه به جرائم اطفال و افراد کمتر از ۱۸ سال شمسی رسیدگی می‌کند . در واقع دادگاه اطفال و نوجوانان یک دادگاه تخصصی بوده که در معیت آن دادسرای تخصصی اطفال و نوجوانان وجود دارد .

دادگاه نظامی

دادگاه نظامی دیگر دادگاه کیفری است که به جرایم مربوط به افسران نظامی و انتظامی که در حیطه وظایف تخصصی خود انجام می دهند ، رسیدگی می کند . لازم به ذکر است که این جرایم در دادگاه نظامی یک یا دو تهران رسیدگی می شوند

نکته: بر اساس ماده ۳۰۱ قانون آیین دادرسی دادگاه ‌های کیفری می ‌توانند به تمامی شکایات کیفری رسیدگی کنند به جز مواردی که صلاحیت رسیدگی به آن‌ ها در دیگر دادگاه ‌های نام برده شده مانند جرائم مستوجب سلب حیات در دادگاه کیفری یک و جرائم مربوط به دادگاه‌ های نظامی، انقلاب و کودک و نوجوان مرتبط باشد.

موسسه ماندگاران عدالت متخصص در امور دادگاه کیفری

وکلای متخصص ماندگاران عدالت  نیز آماده اند تا با ارائه خدمات مشاوره تلفنی حقوقی به سوالات شما عزیزان پیرامون دادگاه کیفری و صلاحیت آن پاسخ دهند .

موسسه حقوق و داوری ماندگاران عدالت، متشکل از وکلای متخصص و قوی و با تجربه که به صورت تخصصی و با مدرن ترین روش‌های روز دنیا، به وکالت در انواع پرونده‌ها و دعاوی کیفری اقدام می‌کنند. وکلای ماندگاران عدالت به انواع پرونده‌های کیفری رسیدگی کرده و با پیش گرفتن بهترین و سریع‌ترین استراتژی برای رسیدگی به انواع دعاوی، تلاش می‌کنند تا به نتیجه مناسب و موردنظر موکلان محترم برسند.

جهت تماس و مشاوره حقوقی با وکلای متخصص : ۲۲۳۶۲۶۲۸-۰۲۱

فهرست