دادستان تهران از مهلت ۱۰روزه برای جمع‌آوری قلیان‌ها خبرداد

سلامت نیوز:دود اختلاف نظر در مورد عرضه قلیان، پس از ۱۱ سال از تصویب «قانون جامع مبارزه ملی با دخانیات» همچنان در چشم مردم می‌رود و حالا که دادستان کل کشور و دادستان تهران بر ممنوع‌بودن قلیان و اجرای حکم قانون اصرار دارند، بحث میان مخالفان و موافقان آن دوباره از سر گرفته شده است.

به گزارش سلامت نیوز، همشهری نوشت: روز گذشته عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران در جلسه با مسئولان نیروی انتظامی و نمایندگان دستگاه‌های اجرایی، سازمان‌ها و برخی نهادهای فرهنگی گفت: استعمال مواد دخانی و عرضه قلیان در اماکن عمومی، مشکلی است که سال‌ها‌ست در جامعه مطرح است. به‌رغم تصویب قانون جامع کنترل و مبارزه با دخانیات که چنین اقداماتی را جرم‌انگاری کرده، متأسفانه نقض قانون در اکثر استان‌های کشور ازجمله تهران رخ می‌دهد. وی گفت: «در دولت‌های مختلف زمانی که موضوع مقابله با دخانیات مطرح می‌شد، بلافاصله از سوی برخی مسئولان اعتراض‌هایی با توجیه بیکاری افراد صورت می‌گرفت.» دادستان تهران ادامه داد: «برخی مسئولان عرضه قلیان در اماکن عمومی را نگرا‌ن‌کننده نمی‌دانند و مخالفان با این مسئله را به مخالفت با تفریحات مردم متهم می‌‌کنند؛ این در حالی است که نگاهی به میزان فوت ناشی از دخانیات که در مصاحبه اخیر قائم‌مقام وزیر بهداشت در نشست خبری مورخ (۱۳۹۶/۷/۳) ارائه شد، مؤید نگران‌کننده بودن استعمال مواد دخانی به‌ویژه از سوی جوانان است.» در عرصه ارائه مواد دخانی ۳صنف قابل تفکیک هستند؛ نخست قهوه‌خانه‌های سنتی و قدیمی که از پیش از انقلاب موجود بوده و غالبا در مناطق کارگری مستقر هستند؛ دوم، قلیان‌سراهایی که در سال‌های اخیر راه‌اندازی شده و محدوده فعالیت آن صرفا عرضه قلیان است و محل حضور جوانان است و سوم، اماکنی با کاربری‌های دیگر مانند رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌ها که با هدف کسب درآمد بیشتر، مبادرت به عرضه قلیان می‌کنند. دادستان تهران خطاب به پلیس تأکید کرد که در مرحله اول باید به سراغ قلیان‌سراهای جدید و کافی‌شاپ‌ها و رستوران‌ها رفت و در این راستا واحدهای صنفی فاقد مجوز را در اولویت قرار داد. او گفت: از طریق صنف مربوطه احضاریه‌ای برای واحد‌های صنفی ارسال شود و با اعطای مهلت یک‌هفته تا ۱۰ روز برای جمع‌آوری قلیان‌ها اقدام اولیه به واحدهای صنفی واگذار می‌شود.صحبت‌های دادستان تهران به‌دنبال حرف‌های حجت‌الاسلام منتظری، دادستان کل کشور مطرح شده است که هفته گذشته خواستار اجرای قانون و برخورد با مراکز عرضه قلیان شد.

بیکاری، توجیهی برای جرم نیست

اصلی‌ترین دلیل مخالفان ممنوعیت عرضه، اشتغال کسبه این صنف قدیمی است. دکتر سیامک مره‌صدق، عضو کمیسیون بهداشت مجلس که از مخالفان عرضه قلیان است گفت: علاوه بر ممنوعیت عرضه قلیان، چندین قانون دیگر برای ممنوعیت عرضه دخانیات در دکه‌ها، فروش سیگار به‌صورت نخی، فروش به افراد زیر ۱۸‌سال، فروش در سوپرمارکت‌های نزدیک مدارس، مراکز فرهنگی – ورزشی تصویب شده است. اما کدام‌یک اجرا می‌شود؟ ما بارها پیشنهاد داده‌ایم که قیمت دخانیات و مالیات بر عرضه آن حدقل تا ۳۰۰درصد افزایش یابد و درآمد آن صرف بهداشت و فعالیت‌های فرهنگی و ورزشی شود. هزینه‌ای که هر پاکت سیگار به نظام سلامت تحمیل می‌کند، چندین برابر سودی است که برای شرکت‌های دخانی به همراه دارد. اینکه ما از مکانی به نام قهوه‌خانه دفاع کنیم و جوانان را به مصرف تنباکوی ناسالم و تماما مضر ترغیب و زمینه بیماری‌های کبدی، قلبی و ریوی را در آنها فراهم کنیم، آن هم به بهانه اشتغال یک عده، اصلا توجیه‌پذیر نیست. به گفته وی، بسیاری از مشاغل وجود دارند که غیرقانونی و غیرشرعی هستند ولی عده بسیاری در آن مشغول به‌کارند‌، با این توجیه مخالفان ممنوعیت عرضه قلیان آیا باید اجازه دهیم که این مشاغل رونق بگیرد؟ وی که از مخالفت برخی نهاد‌ها در اجرای قانون شاکی است، در اعتراض به یک بوم و دو هوا بودن مبارزه با عرضه مواد دخانی، گفت: من واقعا نمی‌دانم دلیل عمل‌نکردن به قانون چیست، من توجیهی پیدا نمی‌کنم. اگر به سلامت جوانان علاقه‌مندیم باید قیمت سیگار واقعی شود و با قاچاقچیان سیگار و عرضه‌کنندگان قلیان در حد جزء هم برخورد شود. ۲۰ سال دیگر با شیوع وحشتناک بیماری‌های قلبی عروقی و سرطان‌هایی روبه‌روخواهیم بود که علت آن افزایش مصرف سیگار است. دکتر مره صدق با تأکید بر اینکه بارها به وزارت بهداشت و نیروی انتظامی برای برخورد با مراکز عرضه قلیان تذکر داده شده است، گفت: ما نیاز به تصویب قانون دیگری نداریم. هیچ نماینده مجلسی حق ندارد از دستگاه‌ها درخواست غیرقانونی داشته باشد. نماینده مجلس ناظر بر اجرای قانون است.

ساز مخالف سازمان‌ها

علاوه بر این نماینده مجلس خدیجه محصلی، مسئول پیشین دبیرخانه ستاد کشوری مبارزه با دخانیات به همشهری گفت: سودی که تجارت دخانیات برای برخی دارد، مانع از اجرای قوانین است. همه سازمان‌‌ها اگر وظیفه خود را انجام دهند می‌توان به این خواست مردمی عمل کرد. کنترل عرضه می‌تواند در کاهش مصرف تأثیر داشته باشد. نمایندگان مجلس در دوره‌های قبلی به کمیته کشوری مبارزه با دخانیات بسیار کمک کردند. بهزاد ولی‌زاده که جانشین وی در دبیرخانه کمیته کشوری کنترل و مبارزه با دخانیات شده است نیز بر این صحبت‌ها صحه گذاشت و به همشهری گفت: از ۱۱ سال پیش تا‌کنون مسئولانی که مخالف برخورد ضربتی بودند، مسئله فرهنگسازی پیش از برخورد قانونی را مطرح می‌کنند، درحالی‌که صیانت از سلامت مردم در قانون صراحت دارد. ماده ۸ کنوانسیون بین‌المللی کنترل دخانیات که ایران نیز آن را پذیرفته است، بر محافظت از مردم در برابر دود دخانیات تأکید دارد و دولت‌ها موظف هستند سیاست‌های خود را بر این محور تبیین کنند. اگر قانون جامعی که در سال ۸۵ تصویب شد به‌درستی و کامل اجرا می‌شد، حالا شاهد رشد قارچ‌گونه مراکز عرضه قلیان نبودیم. موافقان عرضه قلیان در دوره‌ای توانستند دولت وقت را متقاعد کنند که طرح خروج قهوه‌خانه‌ها از اماکن عمومی را به تصویب برساند ولی با همکاری وزارت بهداشت و نهاد‌های غیردولتی، اعتراض در دیوان عدالت به نتیجه رسید و رأی به بازگشت قهوه‌خانه‌ها به فهرست اماکن عمومی داد. تصور می‌کنم چنین سناریویی باز هم پس از سال‌ها مطرح شود. اگرچه همگان می‌دانند هزینه‌ای که بیماران با سابقه استعمال دخانیات بر دوش نظام سلامت می‌گذارند بسیار زیاد است اما به‌نظر می‌رسد هنوز زورآزمایی خانواده‌ها، وزارت بهداشت، نهادهای غیردولتی مبارزه با دخانیات و برخی قانونگذاران برای مقابله با سازمان‌های مخالف ممنوعیت قلیان ادامه دارد.

عرضه قلیان در ۴هزار واحد صنفی

سردار لطفی، رئیس پلیس اطلاعات و امنیت فاتب گفت: در تهران بزرگ ۱۶۸۳ قهوه‌خانه دارای مجوز و ۳۰۸ قهوه‌خانه فاقد جواز در حال فعالیتند؛ ضمن آنکه، ۱۱۱۸ فقره درخواست نیز در دست بررسی است. تعداد واحدهای صنفی ارائه‌دهنده قلیان که دارای جواز یا بدون جواز بوده و یا تداخل صنفی دارند ۴ هزار باب است. سودآوری عرضه قلیان موجب شده تا رستوران‌ها و کافی شاپ‌ها برخلاف حوزه فعالیت‌شان، مبادرت به عرضه قلیان کنند.

سلامت نیوزدادستان تهران از مهلت ۱۰روزه برای جمع‌آوری قلیان‌ها خبرداد

رفتن به نوارابزار