خلاصه مهمترین اخبار مجلس در ۲۹ خرداد ماه

خبرگزاری شبستان: مخالفت با فوریت رسیدگی به لایحه تفکیک ساختار دولت، طرح حقوق و دستمزد مدیران از دستور خارج شد، از جمله مهمترین اخبار امروز سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ مجلس شورای اسلامی است.

به گزارش خبرگزاری شبستان، مخالفت با فوریت رسیدگی به لایحه تفکیک ساختار دولت، طرح حقوق و دستمزد مدیران از دستور خارج شد، از جمله مهمترین اخبار امروز سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ مجلس شورای اسلامی است که می‌توانید مشروح آن را در لینک‌های زیر بخوانید.

نشست علنی امروز (سه‌شنبه، ۲۹خرداد ماه) مجلس شورای اسلامی راس ساعت ۸ و ۱۰ دقیقه به ریاست مسعود پزشکیان و با حضور ۱۹۷ نفر از نمایندگان آغاز به کار کرد. امیر حسین قاضی زاده هاشمی دستور کار امروز مجلس را به شرح زیر قرائت کرد:

– ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون تدوین آئین نامه داخلی مجلس درخصوص طرح اصلاح موادی از قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی.

– گزارش کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات درخصوص طرح دوفوریتی تمدید مهلت جذب اعتبارات تملک دارایی سرمایه و مالی سال ۱۳۹۶ کل کشور.

– گزارش کمیسیون انرژی درخصوص نحوه اجرای قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی.

– گزارش کمیسیون اجتماعی درخصوص طرح یک فوریتی حقوق و دستمزد مدیران و مقامات کشور.

– گزارش کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری درخصوص طرح یک فوریتی اصلاح بند الف ماده ۹۰ قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران.

– بررسی تقاضای عده‌ای از نمایندگان مجلس شورای اسلامی درخصوص تشکیل کمیسیون ویژه فضای مجازی.

– گزارش کمیسیون قضایی و حقوقی درخصوص طرح یک فوریتی اصلاح ماده یک قانون تعیین تکلیف وضعیت ثبتی اراضی و ساختمان های فاقد سند رسمی.

از جمله مهمترین اخبار امروز (سه شنبه) بیست و نهم خرداد ۱۳۹۷ مجلس شورای اسلامی هستند که می‌توانید مشروح آن را در لینک‌های زیر بخوانید.

اصلاح موادی از قانون آیین نامه داخلی مجلس اصلاح شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ادامه جلسه علنی امروز (سه‌شنبه ۲۹ خرداد) مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی طرح اصلاح موادی از قانون آیین نامه داخلی مجلس ارجاعی از شورای نگهبان ماده ۶ این لایحه را به شرح زیر اصلاح کردند.

بر اساس ماده ۶ طرح مذکور؛ تبصره ۱ ماده ۳۰ قانون بدین شرح اصلاح می گردد:

تبصره ۱- شعبه موظف است عدم رسیدگی شورای نگهبان به موضوع اعتراض یا حادث شدن آن بعد از اعلام نهایی صحت انتخابات را احراز نماید.

همچنین نمایندگان با اصلاح ماده ۷ این طرح نیز با با ۱۹۷ رأی موافق، ۵ رأی مخالف و ۵ رأی ممتنع از مجموع ۲۳۳ نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

مجمع تشخیص مسئول تعیین تکلیف تمدید مهلت جذب اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای سال ۹۶

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ادامه جلسه علنی امروز (سه‌شنبه ۲۹ خرداد) مجلس شورای اسلامی ،طرح دو فوریتی تمدید مهلت جذب اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای و مالی سال ۱۳۹۶ کل کشور، را به منظور تامین نظر شورای نگهبان بررسی و اصلاح کردند.

نادر قاضی پور ،نماینده مردم ارومیه در مخالفت با مخالف با این طرح گفت: در این پیشنهاد بودجه ۱۸ ماهه می شود، در حالی که قبلا برای واحدهای عمرانی تا آخر تیرماه سال بعد مهلت جابجایی اسناد در نظر گرفته شده بود و اکنون نمایندگان با این طرح به دنبال اضافه کردن دو ماه دیگر به مهلت قبلی هستند.

وی ادامه داد: با افزایش ۶ ماه دیگر به قانون بودجه‌ای که باید در ۱۲ ماه اجرا شود، مشکلات عدیده ای برای خزانه ایجاد می کند، زیرا خزانه می خواهد اعتبارات هر سال در همان سال هزینه شود.

مخالفت مجلس با فوریت رسیدگی به لایحه تفکیک ساختار دولت

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ادامه جلسه علنی امروز (سه‌شنبه ۲۹ خرداد) مجلس شورای اسلامی طرح درخواست در اولویت قرار گرفتن رسیدگی به لایحه تفکیک ساختار دولت را مورد رسیدگی قرار دادند و با ۱۰۳ رای موافق، ۹۰ مخالف و ۶ رای ممتنع با این طرح مخالفت کردند.

محمدعلی وکیلی ،نماینده مردم تهران در مجلس در دفاع از این طرح گفت: بهانه امروز دولت تعیین تکلیف نشدن لایحه تفکیک ساختار دولت در مجلس است. به دلیل اصلاح نشدن روندهای معیوب در ساختار دولت حتی با جابجا شدن وزرا هم مشکلی حل نمی‌شود.

وی بیان کرد: حتی اگر لایحه فوق امروز در مجلس به کل در مجلس رد شود لااقل بهانه‌ها از دست دولتمردان گرفته می‌شود.

مخالفت مجلس با کلیات طرح حقوق و دستمزد مدیران و مقامات کشور/طرح از دستور کار خارج شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ادامه جلسه علنی امروز (سه‌شنبه ۲۹ خرداد) با کلیات طرح حقوق و دستمزدمدیران و مقامات کشوری با ۶۱ رای موافق، ۱۱۵ رای مخالف و ۱۷ رای ممتنع مخالفت کردند.

بر این اساس این طرح از دستور کار مجلس خارج شد.

توضیحات وکیلی در مورد دیدار و ملاقات نمایندگان با مقام معظم رهبری

حمدعلی وکیلی، عضو هیئت رییسه مجلس در پایان جلسه علنی امروز سه شنبه ۲۹ خرداد گفت: جلسه ملاقات نمایندگان با مقام معظم رهبری در راستای دیدارهای سالیانه نمایندگان با معظم له انجام می شود و در این دیدار کارمندان مجلس نیز به همراه نمایندگان حضور دارند و نمایندگان را همراهی می کنند.

وی اظهار داشت: جلسه فردا به مدت یک ساعت برگزار می شود و در واقع یک جلسه علنی به حساب می آید. از نمایندگان می خواهیم در این جلسه حضور داشته باشند چرا که یک روز کاری به حساب می آید.

رفتن به نوارابزار