تسهیلات ویژه بانکی برای صادرات

خبرگزاری آریا – وزیر اقتصاد با اعلام اختصاص یک بسته حمایتی از طریق منابع صندوق توسعه ملی برای واحدهای صادراتی، از پرداخت تسهیلات با نرخ مناسب به این واحدها خبر داد.
به گزارش خبرگزاری آریا، نشست فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس با حضور وزیر اقتصاد و معاونانش در مجلس شورای اسلامی برگزار شد و مسعود کرباسیان به سوال نمایندگان عضو فراکسیون ولایی در زمینه های اقتصادی پاسخ داد.
کرباسیان با تاکید بر اختصاص منابع از صندوق توسعه ملی برای صادرکنندگان و اعلام پیش‌بینی استفاده از اوراق مشارکت برای اجرای طرح‌های عمرانی دولت، بیان داشت: صادرات با بسته حمایتی تقویت می شود.
وزیر امور اقتصادی و دارایی از توجه به تامین نقدینگی واحدهای صادرکننده خبر داد و گفت: یک بسته حمایتی در نظر گرفته شده تا از صندوق توسعه ملی منابعی در اختیار واحدهای صادر کننده قرار بگیرد.
حاج بابایی نیز در خصوص این جلسه گفت: در این نشست نمایندگان در رابطه با بستن گذرگاه های مرزی که محل معاش مردم هستند و همچنین موضوعاتی مانند مشکل در خرید تضمینی محصولات کشاورزی، نحوه اتخاذ تدابیر در رابطه با تحریم های بین المللی، مسائل مربوط به مالیات بر ارزش افزوده و نحوه رفتار مدیران در خصوص اخذ مالیات، از وزیر اقتصاد سوال کردند.
رییس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس افزود: مطرح بودن ۳۰میلیارد دلار قاچاق کالا و ورود بخش عمده ای از قاچاق مذکور از طریق مبادی رسمی، نحوه اقدامات دولت در حوزه اشتغال، اقدامات در خصوص معوقات بانکی، نحوه مدیریت بازار ارز، کاهش صادرات، نقص ها در خصوص واگذاری پالایشگاه کرمانشاه، عدم اجرای مطلوب مصوبه مجلس در خصوص بخشش سود در جرایم بانکی، چگونگی رسیدگی به مشکلات سپرده گذاران موسسات مالی و اعتباری، عدم پیگیری های لازم در خصوص مسائل گمرکی، عدم اجرای طرح جامع مالیاتی و مباحث دیگر اقتصادی از محورهای دیگر مطرح شده در نشست فراکسیون ولایی بود.
کرباسیان در پاسخ به سوال نمایندگان گفت: باید توجه داشت در موضوع کوله بری، مقوله مناطق غربی با شرقی کشور تفاوت دارد و در حوزه شرق بحث های امنیتی وجود دارد که باید از همین طریق مورد رسیدگی قرار بگیرد.
وزیر اقتصاد ادامه داد: بخش عمده ای از منابع بودجه ای در رابطه با خریدهای تضمینی محصولات کشاورزی پرداخت می شود و در این رابطه مقرر شده که برای محصولات قیمت پایه تعیین شود.
این عضو کابینه دولت دوازدهم افزود: باید توجه داشت حجم قابل توجهی از منابع بودجه ای صرف پرداخت یارانه نقدی و صندوق های بازنشستگی می شود؛ بنابراین انجام کارهای عمرانی تحت الشعاع قرار می گیرد اما برای انجام کارهای عمرانی موضوع انتشار اوراق مشارکت پیش بینی شده است.
کرباسیان در خصوص مقابله با تحریم های بین المللی گفت: باید در سطح جهان جمهوری اسلامی نقش فعال خود را حفظ کند و به آن در آینده نیز توجه کند و در حال حاضر نیز اخذ منابع اعتباری ارزان قیمت در بلندمدت مورد توجه دولت است و ما باید با مشارکت و مساعدت مجلس در این رابطه بیشتر کار کنیم.
وی ادامه داد: در قانون بودجه به بحث انتشار اوراق ارزی توجه شده و براساس تدابیر موضوع جذب سرمایه گذاری خارجی مدنظر است و باید بر اساس سیاست ها اقتصاد کشور بزرگتر شود؛ همچنین با رفع اشکالات زمینه مثبت تر شدن تراز تجاری فراهم و در این راستا صادرات افزایش یابد.
کرباسیان در خصوص رونق صادرات افزود: برای رفع مسئله صادرکنندگان در زمینه تامین نقدینگی، یک بسته حمایتی از سوی دولت پیش بینی شده تا بخشی از منابع از صندوق توسعه ملی تامین شود و همچنین مقرر شده وام با نرخ مناسب در اختیار واحدهای صادراتی قرار بگیرد.
وی در خصوص مباحث مالیاتی نیز افزود: بحث مربوط به صندوق های مکانیزه فروش بزودی در مجلس مورد بررسی قرار می گیرد و در ادامه نیز به موضوع ساماندهی مشکلات مالیات بر ارزش افزوده رسیدگی خواهد شد؛ همچنین وزارت اقتصاد پیگیر علت تعطیلی واحدهای صنفی نیز خواهد بود.
کرباسیان افزود: بحث مبارزه با قاچاق کالا یک کار جمعی است و در این رابطه باید بخش های مختلف هماهنگ عمل کنند اما در وزارت اقتصاد براساس فرمایشات مقام معظم رهبری موضوع جلوگیری از قاچاق کالا در حوزه مبادی رسمی مورد پیگیری قرار گرفت و در این راستا حدود ۳دستگاه ایکس ری پُرسرعت به کشور وارد شده که در مرزهای بازرگان، شهید رجایی به کار گرفته می شود همچنین اقدامات لازم از طریق وزارت دفاع و سایر سازمان ها برای ساخت دستگاه های ایکس ری در دستور کار است.
وی ادامه داد: بحث تولید الکل صنعتی در کارخانه اهواز به موضوع قاچاق ارتباط ندارد و مشکل در رابطه با عدم پرداخت مالیات بر ارزش افزوده است. نکته دیگر اینکه وزارت اقتصاد پیگیری ها در خصوص مسائل ته لنجی ها را نیز پیگیری می کند.
کرباسیان همچنین ادامه داد: در زمینه تامین نقدینگی باید بانک ها کمک کنند همچنین بخشی از تامین سرمایه از طریق بورس باید مدنظر باشد البته از کار خوب مجلس در زمینه رسیدگی به موضوع چاپ اوراق مشارکت تشکر می شود و اقداماتی در خصوص اوراق مشارکت صورت گرفته تا پیمانکاران از بابت تحویل این اوراق آسیبی نبینند همچنین اقدامات در خصوص موسسات مالی و اعتباری در حال رسیدگی است.
وزیر امور اقتصادی و دارایی از تامین نقدینگی واحدهای صادرکننده خبر داد و گفت: یک بسته حمایتی در نظر گرفته شده تا از صندوق توسعه ملی منابعی در اختیار واحدهای صادرکننده قرار بگیرد.
گفتنی است، در نشست فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی علاوه بر وزیر اقتصاد، پوری حسینی رییس سازمان خصوصی سازی، فرشاد حیدری معاون نظارتی بانک مرکزی، رضوی معاون امور مجلس وزارت اقتصاد، ندیمی معاون بانک و بیمه اقتصاد، توسلی از معاونت مناطق آزاد وزارت اقتصاد، اسلامی پناه مدیرکل امور مجلس بانک مرکزی، نقره کار شیرازی معاون پارلمانی حقوقی بانک مرکزی و سایر مسئولان وزارت اقتصاد حضور داشتند.

رفتن به نوارابزار