بسیج دانشجویی خواهان پاسخگویی قوه قضاییه به چرایی صدور احکامی سنگین برای دانشجویان است

شفقنا- مسوول بسیج دانشجویی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران در پی صدور احکام قوه قضاییه برای برخی دانشجویانی که در اعتراضات دی ماه ۹۶ دستگیر شده‌اند، در کنار دیگر گروه‌های دانشجویی به این احکام اعتراض کرد و خواستار ورود جدی وزارت علوم و پاسخگویی قوه قضاییه به چرایی صدور این احکام سنگین شد.

به گزارش شفقنا علیرضا کیا در یادداشتی که در اختیار شفقنا قرار داد، آورده است: دوشنبه هفته گذشته بعد از اعلام حکم اولیه یکی از دانشجویان‌ دانشکده علوم اجتماعی، که در‌ جریان اعتراضات دی‌ماه دستگیر شده بود -مبنی بر ۸ سال حبس تعزیری که البته طبق قانون ۵ سال آن‌ را تحمل می‌کند- موجی از ابهامات و انتقادات نسبت به این حکم در میان دانشجویان دانشکده پدید آمد. پیش از آن نیز احکام‌ اولیه دو نفر دیگر از دانشجویان اعلام شده بود که واکنش‌هایی این چنینی را در پی داشت و پرونده بقیه دانشجویانی که در وقایع دی‌ماه سال گذشته دستگیر شده بودند نیز درحال طی روند قضایی است. اعلام خبر ۸ سال حبس برای یکی از دانشجویان در روز دوشنبه، برای تشکلها و گروه‌های مختلف دانشجویی بهت‌آور ‌و سوال برانگیز بود، چرا که درباره این مورد خاص، قبل از برگزاری دادگاه، هم بسیج دانشجویی ‌و هم‌ انجمن اسلامی دانشکده استشهادیه‌ای امضا کردند مبنی بر اینکه ایشان تا پیش از اعتراضات دی ماه فعالیت ساختارشکنانه و همچنین اقدام سیاسی خاصی علیه نظام نداشته است.

از روز سه شنبه همه گروه‌های دانشجویی تصمیم به انجام اقدامات و تلاش‌های فوری برای تجدیدنظر در احکام صادر شده برای دانشجویان گرفتند. از جمله این اقدامات، صحبت کردن با اساتید مختلف برای امضای نامه‌ای جهت عفو دانشجویان یا تخفیف در حکم آن‌ها،‌ جمع شدن در لابی دانشکده و گفت‌وگو و دعوت از اساتید برای شرکت در جمع دانشجویان، جلسات متعدد بین فعالین ‌ و‌ تشکل‌های مختلف برای رسیدن به راه حلی مشترک و اثرگذار بر مسئولان وزارت علوم، دولت و مطالبه پاسخگویی مسئولین این وزارت خانه و‌ دانشگاه و سایر مسئولان مربوطه بود.

اما بسیج دانشجویی در قبال احکام صادره برای دانشجویان، از قوه قضاییه و وزارت علوم دو مطالبه دارد. با توجه به اتهامات وارد شده به آن‌ها در احکام و شناخت ما از این دانشجویان، به‌نظر‌ می‌رسد هیچکدام از آنها اتهاماتی مبنی بر ارتباط با منافقین یا خارج از کشور نداشته باشند، پس با توجه به بیانات مقام معظم رهبری لازم است بین این‌ها و کسانی که ارتباطاتی خارجی دارند، فرق گذاشته شود. علت صدور این احکام برای ما سوال برانگیز است و مطالبه ما ورود جدی وزارت علوم و پاسخگویی قوه قضاییه درباره چرایی صدور این احکام سنگین است ضمن آن که‌ تاکید موکد می‌ورزیم طبق بیانات رهبر انقلاب، برخورد عادلانه با متهمان صورت گیرد. ما خواستار اشد مجازات برای مرتبطین با خارج هستیم ولی برای کسانی که در این دسته نیستند، تا جای امکان خواستار رأفت اسلامی و عفو و تخفیف هستیم؛ که البته بسیج دانشجویی دانشکده در بیانیه‌های خود بر این مسئله تاکید کرده است.

نکته آخر اینکه، در ادامه اقدامات دانشجویان و در دومین روز از تجمعات دانشکده، دیروز، دوشنبه نیز اجتماعی در لابی دانشکده با حضور برخی اساتید و مسئولین دانشکده صورت گرفت که در آن وعده‌هایی برای پیگیری اجرای عدالت در مواجهه با دانشجویان دستگیر شده در وقایع دی‌ماه سال گذشته از طرف مسئول نهاد رهبری دانشکده، سرپرست دانشکده و‌ برخی اساتید داده شد و قرار بر این است که جمع شدن و گفت‌وگوی دانشجویان ادامه داشته باشد که البته در همین مورد بسیج دانشجویی ضمن تلاش برای پیگیری مطالبات مذکور، بر لزوم حفظ اصول، قانون و چارچوب ها در جریان هرگونه اقدامات و پیگیری ها تاکید کرده است.

رفتن به نوارابزار