آمار «زنان افسرده» در آذربایجان‌شرقی ۱۹ درصد بیش از استان‌های مرکزی

نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که آمار «زنان افسرده» در آذربایجان‌شرقی ۱۹ درصد بیش از استان‌های مرکزی ایران است، گفت: یکی از علل افسردگی زنان در این استان، ازدواج زودهنگام بوده و امید است که تدابیری اندیشیده شود تا هم این زنان و هم کودکانی که از «مادران کودک» به دنیا می‌آیند، شرایط مناسبی داشته باشند.

«معصومه آقاپور» در حاشیه بازدید از پانزدهمین نمایشگاه کتاب تبریز و نهمین نمایشگاه مطبوعات آذربایجان‌شرقی، با حضور در غرفه‌ی ایسنا، اظهار کرد: زمان‌سنجی اعمال شده برای برپایی نمایشگاه کتاب هم‌چنین حضور خبرنگاران در این محیط، به مردم اشتیاق مضاعف داده و حضور پرشور مردم را در این نمایشگاه رقم می‌زند، هم‌چنین مردم فهیم تبریز نیز با حضور پرشور خود این نمایشگاه را تقویت می‌کنند.

وی با بیان این‌که استقبال مردم از نمایشگاه کتاب تبریز بیانگر شاخص‌های بالای مطالعه، فرهنگ و فرهیختگی مردم استان است، گفت: از استان‌های دیگر نیز در این نمایشگاه غرفه زده‌اند، این ناشران دلیل حضور خود را این‌گونه بیان کردند که «تبریز مهد کتاب و کتابخوانی» است.

نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به چالش‌های شهرستان شبستر نیز خاطرنشان کرد: چالش‌های این شهرستان کوتاه مدت و بلندمدت بوده و برخی دارای متغیرهای غیرقابل کنترل و برخی دارای متغیرهای قابل کنترل هستند که آسیب‌ها اجتماعی موجود در این شهرستان را پدید آورده‌اند و ما این مسائل و مشکلات را با همراهی مردم و همراهی دولت در فازهای متفاوت برطرف می‌کنیم.

آقاپور با تأکید بر این‌که قفل ۱۲ ساله کارخانه نساجی خامنه با تلاش‌های دولت تدبیر و امید شکسته شد، گفت: این کارخانه از تیرماه امسال‌ فعالیت بازسازی و جذب نیروی خود را آغاز کرده و ما آینده‌ درخشانی را در یک چشم‌انداز پنج ساله همراه با همکاری قوه‌قضاییه و بخش خصوصی خواهیم داشت.

وی در خصوص آسیب‌های ازدواج‌های زودهنگام نیز خاطرنشان کرد: ازدواج‌های زودهنگام یکی از دغدغه‌های اصلی بنده در شهرستان شبستر بوده که امیدواریم با همراهی مردم و مسئولان و فرهنگسازی در این زمینه، این مشکل برطرف شود.

نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر این‌که ممانعت از ازدواج‌های زودهنگام از مواردی است که به شدت در فراکسیون زنان طرفدار آن هستم، گفت: متأسفانه آمار خطرناکی از ازدواج‌های زودهنگام در جامعه ما وجود دارد که نیازمند توجه جدی است.

آقاپور در این‌باره افزود: کودکانی که ازدواج می‌کنند، هنوز دوران نوجوانی را طی نکرده و از «دنیای کودکی» به دنیای «جوانی و میانسالی» منتقل می‌شوند، فرزندان نارس و زودرس نتیجه‌ی چنین ازدواجی است.

وی با تأکید بر این‌که «کودکان مادرکودک» دچار معضلات زیادی می‌شوند، یادآور شد: این کودکان نه تغذیه‌ی مناسبی داشته و نه فضای مناسبی برای پرورش و بلوغ دارند، از طرفی هم همانند مادرانشان، بدون تجربه دنیای کودکی، بزرگ می‌شوند! امید است بتوانیم در این مورد قدم‌های مثبتی را برداریم.

انتهای پیام

رفتن به نوارابزار