ممکن است برای برخی از شما مشکل حقوقی پیچیده‌ای پیش آمده باشد، که برای رسیدگی و حل آن به یک وکیل پایه یک دادگستری نیاز داشته باشید. مطمئناً در آن لحظات انتخاب یک وکیل خبره و قابل اعتماد مهم‌ترین دغدغه و نگرانی شما خواهد بود، زیرا به تنهایی نمی‌توانید بر همه قوانین و مقررات آگاهی پیدا کنید، و نیازمند حضور شخصی هستید که در این زمینه کاردان و مسلط باشد.

اما اینکه به چه وکیلی می‌توانید اعتماد کنید، و حل مساله مهم خود را به او بسپارید کار آسانی نیست! شناخت بهترین وکیل پایه یک دادگستری نیازمند مشاوره‌های متعدد، کسب اطلاعات دقیق و استفاده از تجربیات دیگران است، که کار دشوار و زمان بری است. ولی نگران نباشید؛ ما برای آسان شدن مسیر شما، در این مطلب قصد داریم ضمن معرفی ویژگی‌های وکلای پایه یک، به شما بگوییم که چگونه می‌توانید یک وکیل خوب انتخاب کنید؛ پس ادامه این مطلب را از دست ندهید.

معرفی وکیل پایه یک دادگستری

وکیل پایه یک دادگستری، وکیلی است که پروانه وکالت پایه یک دادگستری خود را از مراجع ذی صلاح، یعنی کانون وکلا دریافت کرده است. این افراد پس از گذراندن دوران کارشناسی، و کسب مدرک تحصیلی در زمینه‌ی حقوق یا فقه و مبانی حقوق اسلامی، در آزمون پذیرش کارآموزی کانون وکلای دادگستری شرکت می‌کنند، که در صورت قبولی به‌عنوان کارآموز وکالت پذیرفته می‌شوند.

پس از سپری کردن 18 ماه دوره کارآموزی، در آزمونی تحت عنوان اختبار شرکت می‌کنند. این آزمون در دو مرحله کتبی و مصاحبه علمی شفاهی برگزار می‌شود. شخصی که در هر دو آزمون کتبی و شفاهی موفق به کسب نمره قبولی شود، به‌عنوان وکیل دادگستری یا وکیل پایه یک دادگستری نائل می‌شود.

حوزههای فعالیت و مشاوره وکیل پایه یک دادگستری

وکیل پایه یک دادگستری می‌تواند به وکالت در موضوعات گوناگون پرداخته و در دعاوی مختلف حضور داشته باشد. اما در ادامه قصد داریم برخی از حوزه‌های اصلی و مهم فعالیت و مشاوره‌ی وکیل پایه یک دادگستری را به شما معرفی کنیم. این حوزه‌ها عبارتند از:

وکیل خانواده و زوجین

وکیلی است که در امور طلاق، مهریه، طلاق توافقی، استرداد جهیزیه، نفقه، حضانت کودکان، انحصار وراثت و…، می‌تواند راهنما و مشاور خوبی باشد.

وکیل ملکی

وکیل ملکی در حوزه موضوعاتی مانند تنظیم سند رسمی، الزام به اخذ پایان کار، وقف، سرقفلی، قرارداد اجاره و… مشاوره و فعالیت می‌کند.

وکیل امور مهاجرت

وکیلی است که در امور مهاجرت می‌تواند شما را راهنمایی کند، تا با قوانین کشوری که قصد مهاجرت به آن را دارید، آشنا شوید.

وکیل امور مالیاتی

برای جلوگیری از محکوم شدن به جرائم سنگین مالیاتی، می‌توانید از یک وکیل پایه یک دادگستری در زمینه امور مالیاتی کمک بگیرید.

وکیل ثبت احوال

وکیل ثبت احوال در حوزه‌های مختلف مرتبط با امور ثبت احوال مانند تغییر نام و نام خانوادگی، حذف نام همسر از شناسنامه پس از طلاق، اخذ گواهی فوت و… مشاوره و فعالیت می‌کند.

وکیل شرکت‌ها

معمولاً این وکلا در امور ثبت شرکت، ضمانت نامه‌های بانکی، تشکیل پرونده مالیاتی و…، به شرکت‌های ثبتی و کسب و کارها کمک می‌کنند.

وظایف وکیل پایه یک دادگستری

اکنون که با حوزه‌های مختلف فعالیت وکیل پایه یک دادگستری آشنا شدید، نوبت به معرفی شرح وظایف او می‌رسد. وظایف وکیل پایه یک شامل یک سری وظایف معمول از جمله دفاع از حقوق موکل در حدود متعارف، اطلاع دادن نتایج ابلاغیه‌ها و آرای صادر شده به او، و ارائه یک کپی از وکالت نامه به موکل است. اما طبق ماده 76 آیین نامه اجرایی لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری که در سال 1400 به تصویب رسیده، وظایف وکیل پایه یک دادگستری این چنین تعریف شده است:

  1. وکیل پایه یک دادگستری، باید در مواجه با کلیه مراحل دادرسی موکل خود در جهت ایجاد صلح و سازش میان طرفین پرونده تلاش کند.
  2. وکیل موظف است متن وکالت نامه و قرارداد مالی خود با موکل را به‌صورت واضح و با قید رقم دقیق حق الوکاله تنظیم نماید، و یک کپی از وکالت نامه مهر و امضا شده را به موکل تحویل دهد.
  3. وکیل پایه یک دادگستری موظف است در مقابل تمامی اسنادی که از موکل دریافت می‌کند، به وی رسید دهد.
  4. دریافت هر گونه وجه نقد، مال، سند و هر چیزی بیش از آنچه که مورد توافق طرفین قرار گرفته، توسط وکیل ممنوع می‌باشد.
  5. وکیل موظف است پس از ثبت قرارداد وکالت با موکل، دادخواست، شکوائیه و لوایح مرتبط با پرونده حقوقی موکل را تنظیم نماید. در مواردی که عذر موجه عدم حضور خواهان یا موکل در جلسه دادگاه وجود دارد، در جلسات دادرسی حاضر شود و در حدود متعارف، پرونده قضایی موکل خود را پیگیری نماید.

ویژگیهای یک وکیل حرفهای و خبره

نکات مهمی وجود دارد که باید پیش از انتخاب وکیل پایه یک به آنها دقت کنید. مهم‌ترین آنها آگاهی از ویژگی‌های یک وکیل حرفه‌ای و خبره است. شناخت این ویژگی‌ها به شما کمک خواهد کرد تا فرد مناسب و قابل اعتمادی را برای پیگیری پرونده حقوقی خود انتخاب کنید. اما برویم سراغ معرفی این ویژگی‌ها! یک وکیل پایه یک دادگستری خبره و حرفه‌ای:

  1. پیش از جلسه رسیدگی، با دقت پرونده موکل را مطالعه می‌نماید و درباره صحت و سقم اظهارات او و مدارک موجود در پرونده تحقیق می‌نماید، تا با دست پر وارد جلسه دفاع شود.
  2. در شنیدن اظهارات موکل امانت‌دار و دلسوز، و در شرح پیش بینی و نتیجه گیری خود از شرایط موجود و توضیح ابلاغیه‌ها به موکل راستگو، شفاف و صادق است.
  3. احترام به شأن و مقام قاضی دادگاه و هم چنین رعایت نظم دادگاه جزو اصول حرفه‌ای اوست.
  4. دارای تعهد اخلاقی حرفه‌ای است، و کم کاری نمی‌کند.
  5. تلاش می‌کند تا مسائل حقوقی را برای موکل ساده نماید.

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم شما را با وکیل پایه دادگستری، وظایف، حوزه فعالیت و ویژگی‌های او آشنا کنیم، تا در مواقع نیاز بهترین انتخاب را داشته باشید. در پایان توصیه می‌کنیم علاوه بر در نظر گرفتن مواردی که توضیح دادیم، بر اساس تبلیغات وکلا، سن یا جنسیت آنها تصمیم گیری نکنید. هنگام انتخاب یک وکیل خبره، در مورد حیطه‌ی تخصصی فعالیت او، میزان حق الوکاله‌ی دریافتی و توانایی علمی و عملی او در دفاع از حقوق موکلین تحقیق و بررسی کنید، تا در نهایت با خیال آسوده پرونده‌ی خود را به او بسپارید.