وعده سیف و هنوز هم خبری ازکاهش سود تسهیلات شنیده نمی‌شود.

با گذشت بیش از ۵ ماه از کاهش سود تسهیلات و سپری شدن حدود سه ماه از وعده سیف در حاشیه هیئت دولت برای این اقدام همچنین اولتیماتوم مجلس در این زمینه هنوز هم خبری ازکاهش سود تسهیلات شنیده نمی‌شود.

از زمان کاهش سود سپرده‌ها حدود پنج ماهی گذشته است و هنوز خبری از کاهش سود تسهیلات بانکی شنیده نمی‌شود.
این درحالی است که رئیس کل بانک مرکزی بعد از کاهش سود سپرده ها، یکی دیگر از موضوعات مهم مورد بررسی بانک مرکزی را کاهش سود تسهیلات می دانست و در حاشیه جلسه هیئت دولت گفته بود که تا اواخر مهر ماه سود تسهیلات بانکی نیز با تغییراتی روبرو خواهد شد.
در همین راستا چندی پیش محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید کرد که اگر قرار بود نرخ سود سپرده‌ها کاهش پیدا کند، ولی نرخ وام‌های بانکی برای فعالان اقتصادی، توده‌های مردم و مجموعه فعالیت‌های اقتصادی، کاهش نیابد، کاهش نرخ سود سپرده هم دلیلی نداشت.
به همین منظور پورابراهیمی در اواخر آذرماه اعلام کرد که باید یک بازه زمانی برای بانک‌ها درنظر گرفته شود تا سود تسهیلات بانکی را به نسبت سود سپرده‌ها کاهش دهند و با وجود گذشت چندین ماه از زمان کاهش سود سپرده‌ها این بازه از نظر مجلس سپری شده است.
این نکته حائز اهمیت است که از اول دیماه کمیسیون اقتصادی مجلس برای بررسی کاهش نرخ سود تسهیلات باید وارد عمل می‌شد و گزارش‌ها را به مردم اطلاع می‌داد، اما با گذشت بیش از یک ماه از این موضوع هنوز اقدامی صورت نگرفته است.
متاسفانه در بخشنامه بانک مرکزی که در خصوص کاهش سود سپرده‌های بانکی ابلاغ شد هیچ اشاره‌ای به زمان کاهش سود وام‌های بانکی نشد و همین امر زمینه را برای طولانی شدن این امر فراهم کرد.
با این حال زندگی بخش زیادی از مردم تحت تاثیر کاهش سود سپرده‌های بانکی قرار گرفت و زمانی که کاهش سود تسهیلات بانکی اجرایی نشده است این امر مشکلات فراوانی برای مردم ایجاد کرده که نیاز است این موضوع مورد بررسی قرار گیرد.
در این روز‌ها که به پایان سال نزدیک می‌شویم و گرفتن وام از بانک‌ها نسبت به قبل سخت‌تر می‌شود باید دید بانک مرکزی چه برنامه‌ای برای کاهش سود تسهیلات بانکی دارد و در این میان کمیسیون اقتصادی مجلس چطور به این حوزه ورود خواهد کرد

رفتن به نوارابزار