نماینده مجلس: منشور حقوق شهروندی باید ضمانت اجرایی داشته باشد

تهران- ایرنا- نماینده مردم جیرفت در مجلس شورای اسلامی گفت: منشور حقوق شهروندی باید ضمانت اجرایی داشته باشد.

یحیی کمایی پور روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه فرهنگی ایرنا افزود: اگر منشور حقوق شهروندی که هفته گذشته توسط رئیس جمهوری امضا شد، جنبه تبلیغاتی نداشته باشد و بتواند گره ای از مشکلات اجتماعی بگشاید، امری خوب و پسندیده است.
وی با بیان اینکه درگذشته نیز قوه قضاییه مرجعی به نام حقوق شهروندی ایجاد کرده بود، اظهار کرد: متاسفانه این مرجع اجرایی نشد و در حد طرح و نام باقی ماند.
نماینده مردم جیرفت در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: باید ضمانت اجرایی لازم از سوی دولت درباره منشور حقوق شهروندی دیده شود تا شاهد توفیقات خوب در این زمینه باشیم.
کمایی پور تصریح کرد: با امضای منشور حقوق شهروندی توسط رئیس جمهوری، در محافل سیاسی و قضایی موضع هایی بوجود آمد که دولت باید برای اجرای این منشور وارد عمل شود.
به گفته وی، استقلال، آزادی، وحدت ملی و موازین اسلامی، عدم مخالفت با اسلام و مصالح عمومی و حقوقی دیگران از موارد حقوق شهروندی است که باید در جامعه به آن احترام گذاشت.
منشور حقوق شهروندی با هدف استیفا و ارتقای حقوق شهروندی و به‌منظور تدوین «برنامه و خط‌ مشی دولت»، موضوع اصل ۱۳۴ قانون اساسی، تنظیم شده و شامل مجموعه‌ای از حقوق شهروندی است که یا در منابع نظام حقوقی ایران شناسایی‌ شده‌اند و یا دولت برای شناسایی، ایجاد، تحقق و اجرای آن‌ها از طریق اصلاح و توسعه نظام حقوقی و تدوین و پیگیری تصویب لوایح قانونی یا هرگونه تدبیر یا اقدام قانونی لازم تلاش جدی و فراگیر خود را معمول خواهد داشت.
برای دستیابی به این هدف همکاری سایر قوا و نهادها و مشارکت مردم، تشکل‌ها، اتحادیه ‌های صنفی، سازمان‌های مردم ‌نهاد و بخش خصوصی ضروری است.
مواد مختلف این منشور باید در هماهنگی و سازگاری با یکدیگر و در چارچوب نظام حقوقی موجود تفسیر و اجرا شود و نباید سبب کاهش حقوق شهروندان ایرانی و اتباع سایر کشورها شناسایی شده در قوانین و یا تعهدات بین‌المللی کشور شود.
فراهنگ**۹۰۲۲**۱۰۲۷**خبرنگار: رقیه نوری** انتشار دهنده: محمدجواد دهقانی

رفتن به نوارابزار