طرح بازنشستگی پیش از موعد ۱۰۰ هزار روستایی در انتظار تصویب شورای نگهبان

سلامت نیوز: مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر گفت: چندی پیش طرح بازنشستگی پیش از موعد ۱۰۰ هزار نفر از روستاییان، کشاورزان و عشایر در یک برنامه پنج ساله مطرح شد که در صورت تایید شورای نگهبان و ابلاغیه دولت اجرایی می‌شود.
به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، «محمدرضا رستمی» دیروز گفت: اعتبار این طرح پنجاه هزار میلیارد ریال است که از محل اصل قانون ۴۴ و یارانه‌ها تامین می‌شود.
وی اضافه کرد: در سال اول اجرای این طرح ۳۲ هزار نفر بازنشسته خواهند شد و در برنامه پنج ساله تعداد آن به ۱۰۰ هزار نفر خواهد رسید.
به گفته رستمی، روستاییان و عشایر دارای ۷۰ سال سن و پرداخت ۱۰ سال حق بیمه مشمول این طرح می‌شوند.
مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر تصریح کرد: صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان و روستاییان از سال ۱۳۸۴ شروع به کار کرد و اکنون دارای یک میلیون و ۵۰۰ هزار خانوار عضو و ۳۲ هزار خانوار مستمری بگیر است در حالی که جمعیت مشمول کل کشور ۶ میلیون خانوار برآورد شده است.
وی این صندوق را یکی از صندوق‌های چهارگانه (تامین اجتماعی، بازنشستگی کشوری، صندوق فولاد و صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستایی و عشایر) زیرمجموعه وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی عنوان کرد و ادامه داد: رویکرد صندوق ارایه خدمات بیمه اجتماعی بلند مدت سه قشر کشاورز، روستایی و عشایر در بخش‌های مستمری بازنشستگی، ازکارافتادگی و فوت است.
وی با بیان این که صندوق مذکور اعتبارات خود را از ردیف بودجه دولتی، پنج درصد حق عضویت متقاضیان و تجمیع سود سرمایه گذاری‌ها تامین می‌کند، اظهار کرد: حق بیمه صندوق شامل ۱۵ درصد درآمد سالیانه روستاییان، کشاورزان و عشایر است که پنج درصد آن توسط متقاضیان و ۱۰ درصد توسط دولت پرداخت می‌شود.
مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی تصریح کرد: اکنون ۶۵ هزار میلیارد ریال ذخیره صندوق است که شامل سه بخش سرمایه‌گذاری در املاک، سهام و سپرده بانکی می‌شود.
رستمی ادامه داد: از مجوع ۳۲ هزار پرونده، ۲ هزار و ۵۰۰ پرونده از کارافتادگی و مابقی پرونده فوتی است که حق بیمه آنان بستگی به سطح بیمه پرداخت می‌شود.
سلامت نیوز: طرح بازنشستگی پیش از موعد ۱۰۰ هزار روستایی در انتظار تصویب شورای نگهبان

رفتن به نوارابزار