شرایط عفو محکومان به اعدام به‌خاطر جرائم مواد مخدر

نماینده بهار و کبودرآهنگ در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: بر این اساس مقرر شد، مدیریتی بر توزیع مواد مخدر ازسوی دولت و با هماهنگی قوه قضاییه اعمال شود که بتوانیم از توزیع مواد مخدر جلوگیری کنیم و به این ترتیب بنا داریم با توزیع مواد مخدر از طریق مراجع قانونی اقدام کنیم.
به گزارش پارس نیوز،
محمدعلی پورمختار با اشاره به برگزاری نشست بعدازظهر امروز کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی به‌منظور رسیدگی به اصلاحیه مجدد طرح الحاق یک ماده به قانون مبارزه با مواد مخدر اعلام کرد: عمده صحبت‌هایی که در جلسه امروز کمیسیون مطرح شد، درباره میزان مواد مخدری بود که بنا بود درصورت کشف آن در مجازات تخفیف حاصل شود.
او گفت: بنابر اصلاحیه‌ای که در نشست امروز کمیسیون به تصویب رسید، اگر ۵۰ کیلیون تریاک، ۲ کیلیو هروئین و شیشه و ۳ کیلو هم سایر مواد برای دفعه نخست کشف شود، مجرمان از اعدام معاف می‌شوند و به‌جای آن، نوعاً احکام زندان‌های طویل‌مدت صادر می‌شود.
عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی همچنین از ارائه پیشنهادی دیگر در این جلسه نیز خبر داد و گفت: بنابر پیشنهادی که مطرح شد، قرار است دولت و قوه قضاییه با رسیدگی به وضعیت معتادان، اوضاع این گروه از اقشار آسیب‌پذیر جامعه را ساماندهی کند تا مانع از شیوع و ترویج آن در سطح جامعه شده و جلوی کار قاچاق‌چیان نیز گرفته شود.
نماینده بهار و کبودرآهنگ در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: بر این اساس مقرر شد، مدیریتی بر توزیع مواد مخدر ازسوی دولت و با هماهنگی قوه قضاییه اعمال شود که بتوانیم از توزیع مواد مخدر جلوگیری کنیم و به این ترتیب بنا داریم با توزیع مواد مخدر از طریق مراجع قانونی اقدام کنیم.
او با تاکید بر لزوم توجه ویژه به این مصوبه پیشنهادی و دقت خاص در این رابطه که برداشتی اشتباه از آن صورت نگیرد، گفت: نمونه این اقدامات،‌‌ همان توزیع شربت تریاک یا متادون است که اکنون نیز انجام می‌شود و در این پیشنهاد نیز مطرح شد خود مواد مخدر را به شکلی ویژه با ترکیبات خاص در میان معتادان توزیع کنیم که ضمن پاسخگویی به نیاز این افراد، از توزیع غیرقانونی و قاچاق مواد مخدر جلوگیری شود.
پورمختار با اشاره به تصویب این پیشنهاد در کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس یادآور شد: البته این مصوبه نیاز به آیین‌نامه اجرایی دارد که باید توسط ستاد مبارزه با مواد مخدر تهیه شده و پس از تایید قوه قضاییه برای اجرایی شدن ابلاغ شود. نکته حائز اهمیت دیگر نیز آن است که تمامی مصوبات باید در صحن نیز مورد بررسی و تصویب قرار گیرند.
به گزارش ایلنا، جلیل رحیمی جهان‌آبادی عضو هیات رییسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس نیز در تشریح جلسه امروز گفت: با توجه به اصلاحاتی که انجام شد آن دسته از مجرمانی که در حال حاضر در زندان هستند و جرمی را مرتکب شده‌اند و رای آن‌ها صادر شده تا قبل از نهایی و تصویب شدن این قانون با‌‌ همان شرایط قبلی یعنی خرید، نگهداری و فروش بیش از ۱۰۰ کیلوگرم تریاک و خرید و فروش دو کیلوگرم مواد مخدر صنعتی یا هروئین و پنج کیلوگرم هم برای حمل آن‌ها اقدام کرده باشند و دارای سابقه محکومیت بیش از دو سال هم باشند محکوم به اعدام هستند.
او یادآور شد: طی اصلاحیه‌ای که امروز با حضور نماینده قوه قضاییه و ستاد مبارزه با مواد مخدر انجام شد از تاریخ تصویب این قانون اگرچنانچه کسی مرتکب جرمی شود که اقدام به خرید ونگهداری و فروش بیش از ۵۰ کیلوگرم تریاک یا بیش دو کیلوگرم مواد مخدر صنعتی و هروئین و یا سه کیلوگرم نگهداری و حمل آن باشد بدون در نظر گرفتن سابقه مشمول مجازات اعدام خواهد شد.

رفتن به نوارابزار