سه گام روحانی برای پیروزی در انتخابات

وکیل ملت: آنچه که هم اکنون در چالش های انتخاب مجدد روحانی در انتخابات ۹۶ بسیار مهم و پر رنگ به نظر می رسد، بحران های تولیدی جریان احمدی نژادی نیست. حتی بازی روانی ” معرف ویژه” نامزد انتخاباتی ازطرف مخالفان آنچنان نمیتواند چالشی جدی در رای دولت روحانی باشد.

من بر این باورم که  دولت  باید به دو شعار اصلی خود یعنی “تدبیر” و “امید” پایبند باشد و مردم نباید برداشتی پوپولیستی از شعار اصلی دولت داشته باشند. روحانی باید تدبیر را در سیاست خارجی خود تثبیت و امید مردم را در سیاست داخلی زنده نگه دارد.  پس در این نوشتار به اختصار هر قسمت را توضیح خواهم داد.
❗️گام اول :
هم به زعم دلواپسان  و هم به نظر اکثر قاطع مردم، تیم سیاست خارجی دولت با اروپا و امریکا به توافقى رسید که تکلیف ٢٠ ساله مواضع هسته اى ما را درحالت عادی  مشخص کرد . مالکیت ایران در فناوری هسته ای در  همه دنیا به رسمیت شناخته شد و حق آن برای ایرانیان تثبیت شد.

اما اینکه این توافق تاریخى بزرگ بین المللى چه تاثیرات جانبی مهم تر از متن برجام می تواند برای ما داشته باشد را باید دولت روحانی برای مردم تشریح کند. درست است که یک ایران ورشکسته توسط  احمدی نژاد به دکتر روحانی تحویل داده شد و تمام تلاش دولت این بود که این وضعیت را ترمیم کند، اما انقدر این حجمه دولت قبل سنگین بود که هنوز که هنوز است گریبان گیر همه مردم این سرزمین است.

مثلا اینکه این توافق چه نقشی در اقتصاد کلان مملکتی مثل صادرات نفتی و غیر نفتی، کاهش ایران هراسی و برداشتن سایه جنگ و …داشته و خواهد داشت را موظف است دولت روحانی برای مردم تشریح کرده و اگر عیب و ایرادی هست را یا برطرف کند یا قول رفع آن را بسیار شفاف  به مردم بدهد  مردم از ویژگی های این توافق تاریخی مطلع نیستند و باید آگاه شوند. به نظرم برجام و توفیقات و تاثیرات آن باید بسیار صریح برای مردم بیان شود.  حتی اگر کار جایی از قدرت یا نظارت دولت به دور است، آن را نیز با مردم به اشتراک گذارد.  شفاتر بیان کنم که ترسم از آن روزی است که تمام سنگ اندازی هایشان را با پوشش ناکارآمدی دولت به رخ ما بکشند.
❗️گام دوم :
تاکید می کنم که به دنبال تحلیل دوره هشت ساله احمدى نژاد نیستم ، اما هر چه که بود سطح اعتماد شهروندان را نه تنها به یاران احمدی نژاد بلکه نسبت به تمام بدنه مدیریتی کاهش داد و نتیجه اش این شد که مردم بسیار سخت و با واسطه رهبران اصلاحات به روحانی اعتماد کردند. مولفه ای که باعث شد  “سطح اعتماد در عرصه عمومی نسبت به یاران احمدی نژاد و خود او کاهش پیدا کند و  چهره و کلامش تا کنون مولفه اى طنز گونه پیدا کند، اغراق و دروغش بود.
پس باید روحانی از این موضوع مواظبت کند که مبادا در اذهان مردم شخصی تصویر شود که وعده نا موعود می دهد و کاری ناشدنی می گوید.
یکی از موضوعاتی که میتواند راست قامتی دولت را در این عرصه به مردم ثابت کند، همین رفع حصر است،  دولت روحانى بسیارى از مردم را با وعده “تلاش برای رفع حصر” به خود امید وار کرد و مردم  هم این موضوع را در شش ماهه اول شروع به کار دولت پیگیرى جدى کردند که به هر دلیل پاسخی رسا از دولت شنیده نشد. حال در شش ماهه نهایى هم  صدای پیگیرى های جدیشان در مورد رفع حصر دوباره به گوش میرسد.
جان کلام این است که مبادا روحانى با سکوت در این قضیه و ندادن راه حل براى رفع حصر یا حداقل شفاف نشدن با مردم در این باره ، ایشان هم کاهش اعتماد عمومى را دامن بزند  که این ذهنیت برای مردم ایجاد شود که او نیز به شعار خود یعنی “امید” وفادار نبود. یا او که مى دانست از عهده او خارج است، پس چرا گفت؟ یا اگر از عهده او خارج شد، چرا با مردم درمیان نگذاشت؟

از آن طرف نیز روحانى باید مراقب باشد که این موضوع موجب سرافکندگى طرفدارانش نشود و حامیان جبهه رقیب مطالبه گر  جدلی پرسشهای فوق نشوند که هر چه از سبد او کم شود شاید تقویت سبد راى رقیب را به همراه داشته باشد.
شفافیت و قاطعیت  شخص روحانی  در مورد ” تلاش برای رفع حصر” آنچنان موج امیدی در بدنه متوسط جامعه ایجاد میکند که اولین نتیجه آن را میتوان انتخاب حداکثری ایشان در انتخابات ریاست جمهوری ۹۶دانست.
نتیجه گیری آن که  دولت روحانی  دو گام را  برای موفقیت در گام سوم باید کامل بردارد. گام اول که همان تدبیر در سیاست خارجی و خروجی آن  که برجام است را باید تثبیت کند و گام دوم که امید مردم در عرصه داخلی است را باید ثابت کند. .
ازیاد نبریم که شاید تنهاوتنها هم اکنون فرصت درمیان گذاشتن بی واسطه آن با مردم توسط دولت تدبیر و امید باشد و در کارزار انتخابات بی شک کار از کار گذشته و این فرصت صحبت بی تعصب با مردم از دست رفته باشد. دولت باید از بستر های ارتباطی برابر و دوسویه ، همانند تلگرام و اینستاگرام و توئیتر کمال استفاده را ببرد و آنها را آگاه کند

رفتن به نوارابزار