سفر ۷ وزیر و ۳۲ مدیر ارشد به شهرها و روستاها در هفته گذشته

استانها – ایرنا- معاونان رئیس جمهوری، وزیران و معاونان آنها هفته گذشته با ۴۱ سفر استانی و حضور در دورترین مناطق شهری و روستایی مصوبات هیات دولت را پیگیری ؛ مسایل و مشکلات را بررسی ؛ به پرسش های مردم پاسخ و برای امور به منظور تحقق اهداف ملی تدبیر کردند.

دراین سفرها که با محوریت پیگیری روند اجرایی طرح های مصوب در سفرهای استانی کاروان تدبیر وامید شکل گرفته بود، مدیران ارشد از روند تکمیل طرح های نیمه تمام مطلع شدند و برای رفع مشکلات پیش رو به منظور پیشرفت امور در شهرها و روستاها جلسات متعددی برگزار کردند.
دراین راستا وزیر آموزش و پرورش به همراه معاونین شان جهت بررسی مشکلات و راه اندازی مراکز آموزشی به استان سیستان و بلوچستان سفر داشت.
ازجمله معاونین وزیر که در این سفر وی را همراهی کردند، معاون حقوقی، امور مجلس ، معاون و رئیس مرکز برنامه ریزی و معاون متوسطه بودند.
مرکز آموزش نیروی انسانی آموزش و پرورش شهرستان سراوان ازجمله طرح هایی بود که توسط معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش در شهرستان مذکور راه اندازی شد.

** کمبود نیروی انسانی در برخی مناطق آموزش وپرورش، رفع می شود
فخرالدین احمدی دانش آشتیانی در سفری که به استان سیستان و بلوچستان داشت در هنگام بازدید از مدارس حاشیه شهر زاهدان با اشاره به طرح ساماندهی نیرو ،اظهار داشت: استخدام نیرو در آموزش وپرورش باید ازطریق دانشگاه فرهنگیان انجام شود تا افراد دوره های آموزشی و مهارت های حرفه ای را در این دانشگاه فراگرفته و بعد از آن وارد کلاس درس شوند.
وی با اشاره به اینکه با وجود مشکلاتی که در فرآیند استخدام نیرو از طریق دانشگاه فرهنگیان وجود دارد و کار سختی است اما آن را دنبال می کنیم ، تصریح کرد:عدالت آموزشی یکی از برنامه های مهم وزارت آموزش و پرورش است که تحقق این امر با جدیت دنبال می شود.
وی افزود: به منظور آشنایی با مسائل و مشکلات و رفع محرومیت های آموزشی مناطق محروم سفر به این مناطق را در برنامه قرار داده ایم تا بتوانیم در جهت رفع محرومیت ها و توسعه عدالت آموزشی قدم های موثری برداریم.
وزیر آموزش و پرورش گفت: مدرسه محوری جزء شعارهای مهم وزارت آموزش و پرورش است و بیشتر سعی می شود در داخل مدرسه برای کیفیت آموزشی دانش آموزان اختیاراتی به مدیران مدارس و معلمان داده شود.
دانش آشتیانی اظهار داشت: برای محقق ساختن این امر از نزدیک با معلمان و دانش آموزان صحبت می شود تا مشکلات شان را در میان گذارند و بتوان در سریعترین زمان این مشکلات را برطرف کرد.
وی تصریح کرد: از آن جا که مدرسه، معلم و دانش آموز نقش کلیدی نظام تعلیم و تربیت را دارند سعی می شود مشکلات آنان را برطرف کنیم.
وی با اشاه به اهداف سفرش به سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: مشاهده مسائل و مشکلات مدارس و آموزش و پرورش از نزدیک و بررسی آنها در نشست های مختلف و تصمیم گیری و تلاش برای تامین نیروی انسانی کارآمد و توانمند مهمترین هدف این سفر به سیستان و بلوچستان است.
وی افزود: سیستان و بلوچستان با مشکل فضاهای آموزشی روبه رو است امید است ازطریق بودجه های عمومی و مشارکت مردمی و خیران در جهت رفع کمبود فضاهای آموزشی این استان قدم های اساسی برداشته شود تا در این استان به استانداردهای لازم برسیم.
وزیر آموزش و پرورش گفت: قبل از سفر به سیستان و بلوچستان با گروه های علاقه مند به کمک به مناطق محروم جلساتی برگزار شد که امیدواریم نتیجه بخش باشد تا بتوان با استفاده از کمک های خیرین در جهت رفع محرومیت های آموزشی این استان گام های موثری برداشته شود.
دانش آشتیانی با اشاره به جلوگیری از ترک تحصیل و ریشه کنی بی سوادی در کشور اظهار داشت: یکی از مشکلاتی که در این مساله به خصوص در استان های محروم وجود دارد تامین نیروی انسانی برای دختران است.
وی بیان کرد: با توجه به مسائل اجتماعی و فرهنگی برخی از استانهای کشور خانواده ها تمایل دارند که معلمان خانم کار تدریس دختران آنان را برعهده داشته باشند.
وی ادامه داد: یکی از مواردی که باعث شده افراد بیسواد به مراکز نهضت سواد آموزی کمتر مراجعه کنند همین مساله بوده و در حال برنامه ریزی هستیم تا متناسب با فرهنگ عموم هر منطقه انگیزه هایی ایجاد شود که بتوانند خانواده ها بچه های خودشان را به مدارس بیاورند تا سطح پوشش سواد افزایش پیدا کند.
وی خاطر نشان کرد: با توجه به اقداماتی که در سالهای اخیر انجام شده پوشش سواد آموزی به بیش از ۹۰ درصد رسیده و تلاش می شود در سالهای آتی به ۱۰۰ درصد برسد.

** طرح انتقال آب از خلیج فارس به صنایع و معادن جنوب شرق کشور ؛ بزرگترین طرح آبرسانی کشور است
حمید چیت چیان وزیر نیرو در سفری که به بندرعباس داشت در بازدید از طرح عظیم ساقی کوثر گفت :این طرح از پروژه های شاخص در صنعت کشور بوده که پیش بینی ۲۲۰۰ میلیارد تومان منابع مالی برای اجرای این طرح بزرگ در هرمزگان توسط بخش خصوصی شده است.
وی با بیان اینکه بزرگترین تجهیزات شیرین‌سازی ‌آب در کشور مربوط به این طرح است ، بیان‌داشت: طرح عظیم انتقال آب از خلیج ‌فارس به صنایع و معادن جنوب شرق کشور از اقدامات ضروری برای صنعت کشور محسوب می‌شود.
وزیر نیرو گفت: اهمیت این کار طرح بزرگ این است که توسط بخش خصوصی انجام می شود که امیدواریم بر اساس زمانبندی اعلام شده این طرح تکمیل و به‌ بهره ‌برداری برسد.
چیت چیان ابرازداشت: در مرحله نخست این طرح ۱۷۰ میلیون مترمکعب برداشت آب از دریا انجام می شود که ۶۰ میلیون مترمکعب آن در استان هرمزگان مصرف می شود واین طرح در ۲ سال آینده به بهره برداری برسد.
وزیر نیرو همچنین در بازدید از طرح آب شیرین کن ۱۰۰ هزار مترمکعبی بندرعباس گفت: باتوجه به اینکه قراراست مرحله نخست این پروژه با ظرفیت ۲۰ هزار مترمکعب در شبانه روز تا شهریورماه سال آینده وارد مدار شود که امیدواریم با حمایتی که از سوی وزارت نیرو انجام می شود و با پیگیری های مجری طرح ، تا تیرماه سال ۹۶ به بهره برداری برسد.

** مسایل زیست محیطی در شیرین سازی آب دریا به جد مد نظر است
حمید چیت چیان همچنان در نشست مشترک با استاندار هرمزگان، نمایندگان مردم استان در مجلس و مدیران صنعت آب و برق استان هرمزگان با اشاره به مشکل پساب فاضلاب بندرعباس، گفت: رفع مشکل ورود پساب فاضلاب بندرعباس به دریا را به طور خاص پیگیری می کنم و در برنامه ششم نیز مسائل فاضلاب در مناطق ساحلی مورد توجه قرار گرفته است.
وی با بیان اینکه یکی از مسائل مهم در هرمزگان موضوع آب است، تصریح کرد: قسمت عمده تامین آب شرب هرمزگان باید به تاسیسات شیرین سازی و نمک زدایی متکی شود تا فشار از روی دشت ها برداشته شود.
چیت چیان بیان داشت: در این راستا تاسیسات خوبی در استان ایجاد شده و نیاز است اجرای طرح های احداث آب شیرین کن به طور جدی در هرمزگان پیگیری شود.
وی ابراز داشت: می توان از منابع آب شور رودخانه های استان نیز استفاده کرد چون شیرین سازی این آب ها راحت تر و به صرفه تر است و با توجه به وجود خاک مستعد و آفتاب مناسب در هرمزگان از این آب ها می توان استفاده اقتصادی داشت.
وزیر نیرو ادامه داد: برنامه آب استان هرمزگان باید به صورت کامل تدوین شود و از متقاضیان بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در حوزه آب استقبال می کنیم.
چیت چیان در بخش دیگری از صحبتهای خود به حوزه برق نیز اشاره و تصریح کرد: صنعت برق باید بتواند درآمد لازم را کسب کند که در این زمینه باید روی وصول مطالبات متمرکز شد و اگر مطالبات برق در هرمزگان وصول شود، چهره برق این استان کاملا تغییر می کند.
وزیر نیرو اضافه کرد: در بخش تولید برق در این استان امکان سرمایه گذاری مناسبی وجود دارد که زمینه ساز توسعه صنعتی و رفاه مردم استان خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: در همین راستا نیروگاه ۱۴۰۰ مگاواتی در سیریک با سرمایه گذاری روسیه احداث می شود که عملیات این طرح در آینده نزدیک با حضور مسئولان عالی رتبه کشور روسیه انجام خواهد شد.

** وزیر نیرو:خشکسالی ۱۵ ساله متوالی شرایط را برای کشور سخت کرده است
حمید چیت چیان وزیر نیرو در سفر به استان بوشهر گفت: کشور با محدودیت جدی منابع آب روبه‌روست و تحمل خشکسالی های پی درپی ۱۵ساله شرایط را برای بسیاری از مناطق ایران سخت کرده است.
وی در مراسم افتتاح آبشیرین‌کن بوشهر افزود: با توجه به اینکه کشور در منطقه خشک و نیمه‌خشک قرار دارد، برنامه‌ریزی‌های مدونی برای مقابله با برنامه کم‌آبی انجام شده است.
وی با بیان اینکه استفاده از آب دریا برای تولید آب آشامیدنی از اولویت‌های وزارت نیرو است، اضافه کرد: در این طرح آب دریا پس از نمک‌زدایی در فرایند تولید قرار می‌گیرد و به شبکه سراسری منتقل می‌شود.
چیت‌چیان بیان کرد: در این ارتباط اجرای ۵۰ طرح آبشیرین‌کن در نوار ساحلی استان‌های جنوبی در دستور کار قرار گرفت و اکنون شماری از آنها به مرحله بهره‌برداری رسیده است.
وی ادامه داد: برای همه نقاط ساحلی استان بوشهر طرح آبشیرین‌کن تدوین شده است که بر اساس برنامه زمانبندی شده اجرا و تکمیل می‌شود.
چیت‌چیان افزود: در این حوزه نیازمند مشارکت بیشتر بخش خصوصی هستیم زیرا مشارکت این بخش باعث سرعت در کارها، کاهش هزینه‌ها و افزایش بهره‌وری می شود.
وزیر نیرو، اجرای آبشیرین‌کن ۱۰ هزار مترمکعبی بوشهر در مدت ۱۸ ماه را نشان از نقش مهم و تاثیرگذار بخش خصوصی در اجرای طرح‌های مختلف عنوان کرد.
وی با اشاره به اجرای طرح آبشیرین کن سیراف برای تامین آب شهرستان جم، گفت: عملیات اجرایی آبشیرین‌کن سیراف با ظرفیت ۲۸ هزار مترمکعب در روز اجرا شد که این میزان تا ۳۵ هزار مترمکعب افزایش می‌یابد.

** هفت هزار مگاوات در سه سال اخیر به ظرفیت تولید برق کشور افزده شد
وزیر نیرو همچنین در این سفر استانی به بوشهر گفت: با توجه به اینکه برق زیربنای همه زیرساخت هاست در سه سال گذشته هفت هزار مگاوات ظرفیت تولید برق جدید در کشور اضافه شده است.
حمید چیت چیان در نشست مدیران آب و برق استان بوشهر افزود: در زمان حاضر نیز پروژه های نیروگاهی با ظرفیت تولید ۱۰هزار و ۸۰۰ مگاوات برق در کشور در دست ساخت است.
وی اضافه کرد: با فعالیت رسمی شرکت برق حراراتی در سالجاری این نیروگاهها با سرعت وارد مدار می شوند.

** تولید برخی گیاهان دارویی درآمد کشاورزان را تا ۱۰ برابر افزایش می دهد
محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی نیز در هفته گذشته به استان البرز سفر داشت و در جریان بازدید از شرکت گیاهان دارویی سبز زندگی در شهرک صنعتی بهارستان کرج ، گفت: در صورت ایجاد تقاضا، تولید ساز و کار متناسب با تقاضا را پیدا کرده و به جریان می افتد.
وی ادامه داد: با توجه به ویژگی منحصر به فرد کشور در گیاهان دارویی و اقبال عمومی و جهانی به این محصولات، بهره گیری از ظرفیت های این حوزه برای اشتغالزایی، تولید ثروت و ارز آوری از طرح های اقتصاد مقاومتی است.
حجتی تصریح کرد: تحریک و افزایش تقاضا و فرآوری دانش بنیان برای تولیدات گیاهان دارویی، موتور محرکه زنجیره گیاهان دارویی است.
وی اضافه کرد: صنایع فرآوری، بسته بندی و بازرگانی محصولات زنجیره گیاهان دارویی، اشتغال و کسب و کار و ارزش افزوده بیشتری ایجاد می کند.
وزیر جهاد کشاورزی همچنین بر لزوم تبدیل تقاضای سنتی به تقاضای تجاری محصولات فراوری شده تاکید کرد و گفت: تبدیل تقاضای سنتی و مبتنی بر خام فروشی به تقاضای تجاری محصولات فرآوری شده ارزش افزوده بیشتری ایجاد می کند.

** معدن یکی از مباحث جدی در مقوله اقتصاد مقاومتی است
وزیر صنعت ، معدن و تجارت نیز جهت بازدید از معادن زغال سنگ ، کارخانه های در حال احداث سفری به استان خراسان جنوبی داشت و در نشست با مدیران زغال سنگ و طرح های زغالی شهرستان طبس، گفت: باید تلاش کنیم با همکاری یکدیگر از محصول معادن که موهبت الهی است برای پیشرفت و توسعه کشور استفاده شود.
محمدرضا نعمت زاده یادآور شد: ماده اولیه فعالیت های معدنی در کشور به وفور وجود دارد،ایران به لحاظ داشتن منابع معدنی از حد متوسط بالاتر است.
وی تصریح کرد: بیش از ۶۰ نوع مواد معدنی در کشور وجود دارد،که از این تعداد ۲۰ نوع آن در خراسان جنوبی قابل استحصال هست و می توان در این مورد برنامه ریزی کرد.
وی اضافه کرد: اقتصاد مقاومتی یعنی انجام استحصال برای ایجاد ارزش افزوده، اینکه مواد به صورت خام صادر نشود، ضروری است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در خصوص سنگ هم موارد را تذکر دادیم کسانی که از فروش سنگ خام منتفع می شدند علیه ما حرف هایی زدند و اینجا متوجه شدیم که کار درست انجام داده ایم.
نعمت زاده افزود: باید مواد معدنی را تبدیل به فراورده های مورد نیاز چه در این منطقه و چه در جای دیگر کردو بحث ایجاد پژوهشکده زغال سنگ هم پیگیری می شود، چون توسعه صنعت به دانش نیاز دارد.
وی یادآور شد: کار عاقلانه این است بدانیم در این منطقه از یک لیتر آب چه تعداد اشتغال ایجاد می شود، اگر با یک متر مکعب آب می توان ۲۰ برابر ارزش افزوده و اشتغال بیشتر ایجاد کرد، آب را در مسیر صنعت به جای کشاورزی هدایت کنید.
وی تصریح کرد: در مورد زغال کک هم ظرفیت واحدهای کک موجود به مراتب بیش از تولید کنسانتره است،اولویت فعلی معدن و تولید، کنسانتره است و باید افزایش یابد.

** واعظی: محدودیتی برای توسعه روابط با جمهوری آذربایجان نداریم
محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رییس کمیسیون مشترک همکاری تهران – باکو در تبریز گفت: جمهوری اسلامی ایران هیچ محدودیتی برای توسعه و گسترش روابط در حوزه های مختلف با جمهوری آذربایجان ندارد و در این مسیر مصمم است.
وی در مراسم راه اندازی قطار نخجوان- تبریز- مشهد، افزود: هم اکنون بین ایران و آذربایجان روابط بسیار خوب ، نزدیک و صمیمی برقرار است که ایده های این سطح از روابط توسط هاشمی رفسنجانی و حیدر علی اف رئیس جمهوری وقت دو کشور ایجاد شد و امروز ما تلاش می کنیم در همین مسیری که این دو بزرگمرد تعیین کرده اند، حرکت کنیم.

** وزیر ورزش و جوانان: کوتاهی در خصوص جوانان، آینده ای غیرقابل پیش بینی را رقم می زند
مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان در مشهد گفت: دولت یازدهم روی جوانان نگاه ویژه ای دارد و بر این باور است که هر کوتاهی در ارتباط با آنها، آینده ای غیرقابل پیش بینی را رقم خواهد زد.
وی در دیدار با جوانان، نخبگان و سازمان های مردم نهاد خراسان رضوی در مشهد مقدس، با گرامی داشتن حماسه ۹ دی افزود: مردم در ۹ دی ۸۸ نشان دادند که همیشه و در هر حال حامی ولایت فقیه هستند و کنار آن خواهند ماند.
وی با اشاره به اینکه دولت تدبیر و امید بر آن است که بسترها را برای مشارکت جوانان در امور کشور فراهم سازد، اظهار کرد: دولت یازدهم مصمم است که مشکلات جوانان را با مشارکت نهادها و تشکل هایی که جوانان هدایت آنها را در اختیار دارند، برطرف کند.
سلطانی فر با اشاره به رویداد مشهد ۲۰۱۷ تصریح کرد: این فرصتی مغتنم برای نشان دادن ظرفیت های ورزش کشور و استان خراسان رضوی به دنیا است که امیدواریم از این فرصت ورزشکاران ما نهایت استفاده را ببرند.
وزیر ورزش و جوانان بیان کرد: مردم در خرداد ۹۲ با رای به دولت تدبیر و امید خواستار تغییر در رویکرد و برنامه ها بودند و در اردیبهشت ۹۶ با تایید دوباره دولت بر این امر صحه خواهند گذاشت.
وی با بیان اینکه سه تا پنج سال آینده مدیران فعلی جای خود را به مدیران جدید خواهند داد، اظهار کرد: میدان دادن به جوانان یکی از الزامات کشور است که دولت یازدهم به آن پی برده است و ایمان دارد که اگر به این جوانان میدان داده شود، معجزه خواهند کرد.

هفته گذشته معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری به کرج سفر کرد ، معاون حقوقی ، امور دولت و مجلس وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به سمنان ، معاون توسعه منابع ، مدیریت و امور استان های وزارت صنعت ، معدن و تجارت به شهرکرد، معاون وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری اطلاعات و رئیس سازمان امور دانشجویان به اصفهان و معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی به ساری سفر داشت.
معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران نیز در سفری که به استان گلستان داشت از برخورداری ۱۲ هزار روستای کشور از نعمت گاز خانگی در دوران سه ساله دولت تدبیر و امید خبر داد و اظهار کرد با گازرسانی های جدید؛ اکنون طول شبکه انتقال و انشعاب کشور به ۳۰۰ هزار کیلومتر رسیده است و ۶۸ درصد روستاها از این نعمت برخوردارند.
مردم استان خراسان رضوی در هفته گذشته میزبان قائم مقام وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی بودند، بوشهری ها پذیرای معاون وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری اطلاعات ، مردم ایلام از معاون امور حقوقی و مجلس وزارت امور اقتصاد و دارائی استقبال کردند و مسئولین بیرجند نیز از معاون وزیر کشور و رئیس سازمان مدیریت بحران میزبانی کردند.
شهرهای اردبیل ، ساری ، زاهدان ، بندرعباس ، بوشهر،شیرازو اصفهان نیز به ترتیب مقصد معاون امور زراعت وزیر جهاد کشاوری ، قائم مقام وزیر نیرو ، معاون غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، معاون بهداشتی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی،معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری اطلاعات، معاون وزیر راه و شهرسازی و معاون امور اجتماعی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بود.
گرگان نیز هفته گذشته مقصد معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران بود، اردبیل ها نیز پذیرای قائم مقام وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی بودند و مردم بیرجند نیز میزبان معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت ، معدن و تجارت بودند.
اما در آخرهای هفته گذشته معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و جوانان در سفری به شیراز داشت و گفت: با حمایت دولت و نمایندگان مجلس در برنامه ششم توسعه ۱۲ هزار میلیارد ریال به بودجه ورزش کشور اختصاص یافته که این رقم به توسعه ورزش رونق دوچندانی خواهد داد.
همچنین مردم شهر کرد نیز در روزهای پایانی هفته پذیرای معاون وزیر صنعت ، معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران بودند.
علی یزدانی در بازدید از بزرگترین واحد صنعتی نورافشانی خاورمیانه در شهرستان بروجن ضمن اعلام اینکه بنگاه های صادراتی فعال در شهرک های صنعتی کشور در ۹ ماه سال جاری یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار کالا صادر کرده اند، گفت : این کالاها به کشورهای حوزه خلیج فارس، آسیای میانه و اروپا صادر شده است وهم اکنون ۹۵۲ بنگاه صادراتی در کشور فعال است.
وی از شناسایی ۳۸۸ خوشه صنعتی در کشور خبر داد و گفت: از این تعداد ۶۵ خوشه تکمیل و فعال شده و ۵۰ خوشه نیز در حال شکل گیری است.
یزدانی اظهار کرد: تشکیل خوشه های صنعتی به منظور تحقق اقتصاد مقاومتی یکی از برنامه ها و سیاست های شرکت شهرک های صنعتی کشور است و حمایت و آموزش دولت برای واحدهای تولیدی و صنعتی در دولت یازدهم رشد داشته است.
همچنین عملیات اجرایی ۲ طرح عمرانی در چهارمحال وبختیاری با ورود معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران آغاز شد.
معاون رئیس‌ جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز در روزهای پایانی هفته گذشته سفری به استان قم داشت .
زهرا احمدی پور در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در قم، گفت : مسئولان اجرایی با برنامه ها و سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی عملیاتی تر برخورد کنند تا اهداف آن سریع تر محقق شود.
وی ادامه داد: مسئولان باید نسبت به دسته بندی مسائل و مشکلات پیش روی طرح های مختلف عمرانی و اقتصادی اقدام و از کلی گویی نسبت به این چالش خودداری کنند.
احمدی پور با بیان این که کلی گویی، مشکلات طرح های نیمه تمام را حل نمی کند، اضافه کرد: هر اقدامی که لازم است تا طرح های نیمه تمام در سریع ترین زمان ممکن به مرحله اجرا درآید باید بررسی و در قالب پیشنهادی ارائه شود.
وی ادامه داد: به عنوان مثال باید مشخص شود واحدهای صنعتی که نتوانسته اند از تسهیلات بانکی بهره مند شود با چه موانعی مواجه شده اند؟
احمدی پور تصریح کرد: دستورالعمل های های اقتصاد مقاومتی برای سراسر کشور یکسان است، برخی استان ها توانسته اند با تعامل مناسب با بانک ها از تسهیلاتی که به واحدهای صنعتی ارائه می شود به خوبی بهره مند شوند، ولی استان هایی از جمله قم درگیر مسائلی در این زمینه هستند که نیازمند بررسی و تلاش بیشتر می باشند.
وی هم چنین با اشاره به گزارش های ارائه شده در قرارگاه اقتصاد مقاومتی استان قم، گفت: این گزارش ها نسبت به گزارش های قبلی، به سمت و سوی قالب تخصصی رفته است، اما همچنان ایرادها در ملاحظات قانونی، ساختاری و فرآیندی که برای تحقق این سیاست ها لازم است، برطرف نشده است.
معاون رئیس جمهوری افزود: مسئولان استان قم باید مشخص کنند که طرح ها چه میزان پیشرفت دارد تا جایگاه استان در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی مشخص شود.
احمدی پور بر اولویت بندی طرح های در حال اجرای استان قم تاکید و بیان کرد: باید طرح های نیمه تمام با رویکرد تسهیل گرایانه و استفاده از منابع بانکی به چرخه فعالیت برسند و در نهایت خروجی کار مشخص کند که چه حجم از فعالیت با چه میزان اعتبار در این استان اتفاق افتاده است.
وی تاکید کرد: روند پیشرفت طرح ها باید مبتنی بر سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی باشد.

** وزیر اطلاعات:۹ دی، تجلی حماسه مردم در دفاع از اسلام و عظمت قرآن بود
حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمود علوی در ششمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم ویژه حراست‌های کل کشور در آبادان با گرامیداشت حماسه نهم دی ماه گفت : از این روز به عنوان تجلی حماسه آفرینی مردم ایران در دفاع از اصل اسلام و عظمت قرآن یاد کرد.
وی ۹ دی ماه را روز به پا خاستن مردم انقلابی ایران در دفاع از ارزش ها و اصول انقلاب دانست و
اضافه کرد: مردم ایران بارها در دوران عمر با عزت نظام مقدس جمهوری اسلامی ثابت کرده اند که وقتی صحبت از دفاع از اصول انقلاب به میان می آید، به عرصه آمده و از نظام خود دفاع می کنند.
حجت الاسلام علوی ادامه داد:مردم ایران وقتی دیدند که قرآن مورد هتک حرمت قرار گرفته و حرمت عاشورا ،اهل بیت (ع)و اصل ولایت فقیه شکسته شده و مورد تعدی قرار گرفت همه دلخوری ها را کنار زده و زیر پرچم ولایت از اصول و پایه های اسلام دفاع کردند.

** مصرف برق در بخش خانگی بشدت رو به افزایش است
محمدعلی فرحناکیان مدیر دفتر راهبری و نظارت امور برق وزارت نیرو در اصفهان گفت: مصرف انرژی برق در بخش خانگی بشدت رو به افزایش است و باید با اعمال مدیریت صحیح مصرف، این انرژی را به سمت صنعت سوق دهیم.
وی که در مراسم بهره برداری از سامانه تصفیه خانه فاضلاب شهید محمد منتظری اصفهان سخن می گفت افزود: بیشترین انرژی برق در سال ۱۳۵۳ در بخش صنعت مصرف می شد ولی اکنون مصارف خانگی و تجاری این انرژی بیشتر از صنعت است.
وی اعتقاد وی با مصرف بهینه انرژی و هدایت آن به سمت صنعت،می توانیم برای کشور درآمدزایی و ارزش افزوده ایجاد کنیم.
مدیر دفتر راهبری و نظارت امور برق وزارت نیرو، اضافه کرد: پیش بینی ما این است که در پنج سال آینده شمار مشترکان برق از ۳۴ میلیون به ۵۰ میلیون برسد بنابراین باید برای مصرف بهینه این مشترکان و صرفه جویی در مصرف برق خانگی و تجاری برنامه ریزی کنیم.
سالیانه حدود ۳۰۰ میلیارد کیلووات ساعت برق و تقریبا روزانه یک میلیارد کیلووات ساعت برق در ایران تولید شده است.
فرحناکیان افزود: تا هفته چهلم سالجاری نیز ۲۲۶ میلیارد کیلووات ساعت انرژی الکتریکی در کشور تولید شده که ۲۱۴ میلیارد کیلو وات ساعت آن توسط نیروگاه های حرارتی و ۱۲ میلیارد کیلو وات ساعت آن را نیروگاه های آبی تولید کرده اند.
در ادامه به میزان مصرف آب در ایران نیز اشاره کرد و گفت: ۹۰ درصد آب کشور در بخش کشاورزی، ۶ درصد در بخش شرب و ۴ درصد در بخش صنعت مصرف می شود.
وی ادامه داد: از ۴ درصد آب مصرفی بخش صنعت، ۱۲۰ میلیون متر مکعب در سال در حوزه تولید برق مورد استفاده قرار می گیرد.
حدود ۸۵ درصد آب مصرفی در حوزه تولید برق نیز در نیروگاه های با بُرج تَر و مابقی در نیروگاه های با بُرج خشک استفاده می شود.

آبادان هم میزبان مرتضی رحمانی موحد معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور
بود .
وی در این سفر مدیریت تقاضا و بهبود کیفیت خدمات را راهبرد ستاد هماهنگی خدمات سفر گردشگران در استان ها دانست و گفت : مدیریت تقاضا و بهبود کیفیت خدمات قابل ارائه به گردشگران را رویکرد و راهبرد ستاد هماهنگی خدمات سفر در استان ها عنوان کرد و گفت : خدمات ارائه شده به گردشگران تا سال ۹۲ با عنوان ستاد تسهیلات و یا ستادهای نوروز و خدمات تعطیلات نوروز انجام می شد که با آسیب شناسی، دائمی شدن فعالیت ستاد و ارزیابی خدمات ارائه شده به هموطنان از سوی دستگاه های عضو، عملیاتی و اجرا شد.
وی در نشست هماهنگی ستاد هماهنگی خدمات سفر خوزستان در هتل کاروانسرای آبادان، افزود: مدیریت تقاضا و ساماندهی بخش عرضه و تقاضای خدمات گردشگری بویژه در سفرهای نوروزی هموطنان در دستور کار مسئولان گردشگری قرار گرفت .
۱۱۳۸/۱۱۰۴خبرنگارو تنظیم کننده : ناهید صفری** انتشار دهنده : سید سعید حسینی

انتهای پیام /*

رفتن به نوارابزار