رییس قوه قضاییه : در بعد نظری انقلاب ما یک انقلاب فکری عظیم در بنیان نهادن یک نظام سیاسی لیبرالی و مردم‌سالاری دینی در دنیا بود

آیت‌الله صادق آملی لاریجانی در مراسم تجدید میثاق با آرمان های امام راحل و ضمن تسلیت شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) و تبریک فرا رسیدن دهه فجر گفت: ما می‌دانیم انقلاب به رهبری امام راحل تحول عظیمی در بعد نظری و عملی در جامعه اسلامی و خصوصا در کشور ما به وجود آورد.

رییس قوه قضاییه بیان کرد: در بعد نظری انقلاب ما یک انقلاب فکری عظیم در بنیان نهادن یک نظام سیاسی لیبرالی و مردم‌سالاری دینی در دنیا بود و تحلیل اینکه چگونه این نظام فلسفی رقیب لیبرال دموکراسی غربی شد، نیاز به فرصت کافی دارد. این نظام ارزش‌هایی را بنیان نهاده است که واقعا نظام‌های فلسفی غرب در بُعد سیاسی نمی‌توانستند اینطور نظامی را که در آن هم مردم سالاری و هم ارزش‌های الهی و دینی و اخلاقی دارد، بنیان بگذارند و بُعد نظری نظام نیازمند تبیین و تحقیق بسیار است و  حملات کشورهای سلطه علیه جمهوری اسلامی در شرایط امروز ناشی از همین بُعد نظری است.

وی افزود : در بعد عملی امام راحل خودباوری و استقلال و آزادی را به مردم بازگرداند و اینکه امروز همه مردم در صحنه اند و به میدان می آیند و گاهی جلوتر از مسئولان در صحنه هستند، ناشی از وجود امام راحل است. احیای ارزش‌های اسلامی کار امام بود و توجه به محرومین تاکید امام بود.

و در ادامه : مسئولان نهادهای نظام جمهوری اسلامی چقدر توانسته اند با اهداف قرابت داشته باشند که این موضوع  تابع این است که این شاخص‌ها را چقدر رعایت کرده باشند.

وی گفت: افزود: جمهوری اسلامی در مسیر کلی این ارزش‌ها حرکت کرده و هم قوه قضاییه و هم قوای دیگر تلاش کردند ولی تا اهداف بلند فاصله دارند و ما مسول هستیم برای نگهداری ارزش‌ها تلاش کنیم.

رییس قوه قضاییه گفت: امروز ما با مجموعه‌ای بنام قوه قضاییه مواجه هستیم که به لحاظ قوانینی که دارد اجرا می شود نسبت به قبل پیشرفته تر است و قابل مقایسه نیست و در عین حال کاستی‌هایی مثل اطاله دارسی داریم که امیدواریم برطرف شود.

وی گفت: نظام قضایی رو به تکامل بوده و گرچه با افت و خیزهایی مواجه بوده ولی مسیرش مسیر تکامل بوده و امیدواریم بتوانند اهداف بلندی که امام ترسیم کرده را  به فعلیت برسانند.

وی در پایان از همراهی و همکاری سید حسن خمینی تشکر کرد.

 

رفتن به نوارابزار