رای ۲۱۱ نماینده به مقابله با آمریکا

لاریجانی: در مقابله با آمریکا همه یک‌صدا هستند | حامیان آمریکا باید به حاشیه رانده شوند
نمایندگان با رأی بالایی به یک فوریت «طرح مقابله با اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه» موافقت کردند و لاریجانی در تحلیل این رأی استثنایی، گفت: در مقابله با اقدامات ماجراجویانه آمریکا، همه یک صدا هستند.
کاظم جلالی در قامت نماینده طراحان، پشت تریبون رفت تا از جزئیات این طرح سخن بگوید. او گفت: پس از امضای برجام برخلاف آنچه که تصور می‌شد رفتار آمریکایی ها به سمت عقلانیت پیش برود، شاهدیم که در کنگره آمریکا تا کنون بیش از ۶۰ طرح ضد ایران مطرح شده است. هر روز از سوی نمایندگان مجلس یا نمایندگان سنای آمریکا طرح هایی به عنوان طرح های ضد ایرانی یا تشدید تحریم ها مطرح می شود.

جلالی تصریح کرد: هنگامی که بحث برجام مطرح بود، عده ای آمریکایی مطرح کردند که تحریم ها جواب داده است که ایران پای میز آمده است اما همان زمان رئیس جمهور وقت آمریکا اعتراف کرد که تحریم ها اثری در این موضوع نداشته است.

این نماینده مجلس دهم، با اشاره به موضع گیری منفی آمریکایی‌ها در برابر سپاه پاسداران، افزود: از طرفی شاهدیم آمریکایی ها برخی از نهادهای اصیل ایران را مورد هجمه قرار می دهند از جمله سپاه. باید بگوییم که سپاه نهادی ارزشمند است،‌ ما بگو و مگوهای داخلی داریم اما این بگو و مگوهای داخلی نباید آنها را وسوسه کند،‌ همانطور که رئیس مجلس گفتند،‌ سپاه خط قرمز ما است. نیروی قدس یک نیروی رهایی بخش و طرفدار مظلومین عالم است. در داخل منطقه از مسیحیان و آشوریان و طوایف مختلف مورد هجمه تروریست ها قرار گرفت،‌ ایران و نیروی قدس از همه مردم دفاع کرد.

مسائل نقض حقوق بشری آمریکا، مجازات و اقدامات متقابل، حمایت از اتباع ایران و مقابله با تحریم های آمریکا و… مواردی هستند که در این طرح به آن پرداخته شده است.

این طرح بخش کوچکی از شمشیر برنده ایران است

جلالی در پایان تأکید کرد: این یک بخش کوچکی از شمشیر برنده نظام جمهوری اسلامی است و امیدواریم آمریکایی ها به جای شعار تغییر رژیم و تغییر رفتار در کشورهای مستقل به اصلاح رفتار خودشان بپردازند.

پس از صحبت های جلالی نوبت به این رسید تا یک نماینده موافق و مخالف به اظهار نظر کند.

حاجی دلیگانی در قامت نماینده مخالف،‌ گفت: این طرح باید قوی تر و با ابعاد وسیع تر فراهم می شد. در این طرح باید توجه می شد که با توجه به آرمان ها و طراز انقلاب اسلامی باید با امریکا مقابله کنیم. آمریکایی ها هر وقت طرحی را تصویب کردند ضمانت اجرایی را هم در آن دیدند اما این طرحی که ما تصویب کردیم ضمانت اجرایی در آن کمتر دیده می شود.

باید به گسترش نیروی قدس بیشتر توجه می‌شد

او ادامه داد: آمریکایی ها ۶ میلیارد دلار از اموال این ملت را ربودند ما باید راهکاری را بررسی کنیم که بتوانیم از حلقوم آمریکایی ها مبالغی که حق مردم است را در بیاوریم. ما باید با تمام شرکت هایی که به نفع امریکایی ها در منطقه کار می کنند مقابله کنیم. گسترش نیروی قدس باید در این طرح بیشتر مورد توجه قرار می گرفت تا ریشه تروریست را در کل جهان بوسیله نیروی قدس از جای در بیاوریم.

اکبر رنجبرزاده نیز به عنوان موافق طرح مذکور، توضیح داد: ما باید حتما دولت را مکلف و موظف کنیم که برای تمام اهداف آمریکا راهکارهای مقابله ای خودش را انجام دهد. سپاه نیروی قدس عزیز که امروز حامی مظلومین جهان است، به عنوان امنیت کشور و ستون انقلاب توانسته است آمریکا را عصبانی کند و آن را به چالش بکشد و در مقابل حامی کشورهای مظلوم منطقه باشد. آمریکا آمده است این را هدف بگیرد که شما پهلوانتان را کنار بگذارید تا با شما کنار بیاییم.

حامیان آمریکا باید به حاشیه رانده شوند

او افزود: حامیان آمریکا باید به حاشیه رانده شوند،‌ ملت ها در انتظار عدالت در عرصه جهانی هستند. مگر جهان جنگل است که یک جانور درنده بیاید و به باقی جانداران حمله کند؟ مجلس آمریکا و رئیس جمهور تاجر آمریکا برخلاف ملت های جهان حرکت می کنند. ما می خواهیم که همه پایگاه های آمریکا مورد شناسایی قرار بگیرد.

پس از این صحبت ها،‌ علی لاریجانی در رابطه با موضع نمایندگان مخالف اینگونه شفاف سازی کرد: برخی از آقایان که مخالف بودند،‌ آمدند این جا گفتند که این طرح باید قوی تر باشد.

تحلیل رئیس مجلس از رأی بالای نمایندگان به طرح ضدآمریکایی

سرانجام طرح یک فوریت برای مقابله اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا، بنابر گفته رئیس مجلس با رأی بالایی یعنی ۲۱۱ رأی مثبت تصویب شد. لاریجانی هم در حسن ختام آن گفت: رأی بالای نمایندگان به این طرح، نشان دهنده عظم ملت ما در مبارزه با آمریکا است. در مجلس که عقاید سیاسی متنوعی وجود دارد، کاملا در این رأی گیری که مقابله با اقدامات ماجراجویانه آمریکا است، همه یک صدا هستند.

او تأکید کرد: امریکایی ها باید پیام رای بالا و استثنایی نمایندگان ایران را درک کنند. این کارهایی که شما-آمریکا- می خواهید انجام دهید، مقابله با ملت ایران است و مجلس با تمام وجود در برابر این اقدامات خواهد ایستاد.

نمایندگان نیز با فریاد «مرگ بر آمریکا» مهر تأییدی بر سخنان پایانی لاریجانی زدند.

رفتن به نوارابزار