رئیس‌جمهور و نقد امام معصوم

حجت‌الاسلام سیدمصطفی محمدی در گفت‌وگویی درباره‌ وقایع اخیر کشور با امام‌جمعه عباس‌آباد

امام جمعه عباس آبادبا توجه به سخنرانی رئیس‌جمهور درباره امکان نقد امام مسلمین و قوه قضاییه، گفت: رئیس‌جمهوری که مخالف دلواپسی مردم است، چگونه نقد امام مسلمین را مطرح می‌کند؟
رئیس‌جمهوری که اجازه نقد به مردم نمی‌دهد، چگونه نقد امام معصوم را مطرح می‌کند؟!
حجت‌الاسلام سیدمصطفی محمدی در گفت‌وگویی درباره‌ وقایع اخیر کشور، اظهار کرد: حرکت مردم در صحنه‌های مختلف انقلاب از جمله جنگ، انتخابات و رویارویی با فتنه‌ها، همواره نظام را حفظ کرده است.

وی با اشاره به اینکه مردم با حضور به‌موقع خود در رویارویی با فتنه ۹۶ موفق بودند، افزود: دشمن می‌خواهد این حرکت‌ها و افکار انقلابی که موجب اقتدار نظام است را سلب کند.

امام‌ جمعه عباس‌آباد بعد از مردم، دومین ابزار اقتدار ملی را حضور قدرتمند جمهوری اسلامی ایران در منطقه دانست و بیان کرد: دشمن می‌خواهد این اقتدار منطقه را با ایران‌هراسی از بین ببرد.

این مسئول قدرت دفاعی کشور، وجود جوانان مؤمن، نهاد مقدس نماز جمعه را از ابزاری‌های دیگر اقتدار ملی معرفی کرد و ادامه داد: یکی از مهم‌ترین و کارآمدترین ابزار اقتدار ملی ولایت‌فقیه است.

محمدی یادآور شد: امروز برای اینکه باب نقد به رهبری را باز کنند، نقد به معصومین را مطرح می‌کنند و اینکه همه باید نقد شوند و استثنایی وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه این سخنان رئیس‌جمهور اعتراض علما و مراجع عظام و نخبگان حوزه و دانشگاه را به همراه داشته، گفت: در کجای اعتقادات تشیع پیغمبر هم قابل انتقاد است؟! اگر صحابه ندانسته در مقابل پیامبر گستاخی کرده و ایشان را نقد کردند، آیا این دلیل بر صحت این کار است؟!

امام‌ جمعه عباس‌آباد اظهار کرد: اگر پیامبر باید نقد شود، چه کسی غیر از امیرالمؤمنین سزاوارتر است؟! اما او همیشه تابع محض بود. باید بپذیریم که این خلاف نص صریح قرآن است چراکه کلام پیامبر و امام، کلام خداست و اطاعت از آن‌ها، اطاعت از خدا محسوب می‌شود.

این مسئول تصریح کرد: اینکه امروز رئیس‌جمهور بحث نقد از امام زمان عجل‌الله را مطرح می‌کند برای چیست؟ یا می‌خواهد بار نقد به خودش را کم کند که در این صورت دین را فدای سیاست کرده و یا می‌خواهد با سخنان بحث‌برانگیز، ذهن‌ها را از مطالبات منصرف کرده تا ناکارآمدی دولت را مردم متوجه نشوند.

محمدی خاطرنشان کرد: دلار ۴ هزار و ۵۰۰ تومانی، سکه یک و نیم میلیون تومانی، حذف یارانه ۳۶ میلیون نفر، این‌ همه گرانی و تورم با حواس‌پرتی مردم حل نمی‌شود.

وی برداشتی دیگر از سخنان رئیس‌جمهور را، باز کردن راه نقد به رهبری به‌طریق‌اولی از طریق نقد به ائمه و پیامبر دانست و گفت: آقای رئیس‌جمهور! اگر می‌خواهی افکار عمومی را پرت کنی به خط قرمزهای اعتقادی ما، دین و قرآن و اهل‌بیت(ع) و مرجعیت ما کار نداشته باش.

امام‌ جمعه عباس‌آباد با تأکید بر اینکه صبر و تحمل مردم حدی دارد، بیان کرد: شما به همان داستان‌های تکراری لغو کنسرت و حضور زنان در ورزشگاه‌ها و همان شعارهای انتخاباتی و تصاویر خیالی و موهون برجام بپردازید و از فتح‌الفتوحات خود بگویید، از مشکلات آب خوردن، محیط‌زیست، بیکاری، اشتغال و گرانی که با برجام حل شد.

این مسئول تصریح کرد: اگر مسئولی باید نقد شود، چرا ریاست مجلس اجازه نمی‌دهد که نمایندگان از رئیس‌جمهور سؤال کنند؟ و چرا مشاوره رسانه‌ای شما، سازنده فیلم تبلیغاتی‌تان امروز محکوم‌به حبس می‌شود به دلیل انتقاد از وزیرتان، اگر نقدپذیر هستید، چرا دهان‌ها را می‌بندید و با حرف‌های اهانت‌آمیز منتقدان را خطاب می‌کنید؟

محمدی با اشاره به سخنرانی رئیس‌جمهور درباره امکان نقد امام مسلمین و قوه قضاییه، تصریح کرد: مگر دولت هم‌ردیف امام مسلمین و رهبری است؟! مگر جایگاه دولت و رهبری یکی است؟! اینکه مردم را در تریبون عمومی به نقد امام مسلمین فرا می‌خوانید به چه علت است؟! آیا غیر از تضعیف جایگاه رهبری است؟!

وی افزود: درست است که رهبر معصوم نیست و نقد از او مانعی ندارد، اما نقد عالمانه که خبرگان رهبری با نظارت بر عملکرد رهبر این وظیفه را ایفا می‌کنند.

امام‌ جمعه عباس‌آباد با بیان اینکه گاهی دشمن حرف خود را با چند واسطه از دهان فردی موجه می‌زند، گفت: رئیس‌جمهوری که خودش اجازه نمی‌دهند دولتش را نقد کنند، چگونه اجازه می‌دهد رهبری نقد شود؟ رئیس‌جمهوری که مخالف دلواپسی مردم است، چگونه نقد امام مسلمین را مطرح می‌کند؟

این مسئول یادآور شد: خودتان گفتید کسانی باید دولت را نقد کنند که به مسائل کشور و دنیا آشنا باشند. پس چه کسانی صلاحیت نقد از رهبری را دارند؟! کسانی که با دنیای فقه و فقاهت و مدیریت در سطح ولایت آشنا باشند.

محمدی در پایان با بیان اینکه رهبر فردی‌ است که با انگشت اشاره‌ای مردم را به‌موقع و در لحظه حساس به صحنه‌ جانفشانی می‌کشاند تا انقلاب و اسلام حفظ بماند، گفت: ما اجازه نمی‌دهیم با این سخنان جایگاه ولایت را به بازی بگیرید، باید همواره قدردان مقام معظم رهبری باشیم.طرح می‌کند؟

رفتن به نوارابزار