بررسی پرونده سانچی در سازمان بازرسی کل کشور|نتیجه پرونده سانچی محرمانه است

۱۶ دی ماه یک کشتی فله بر چینی حامل ۶۴ هزار تن گندم در سواحل شانگهای به نفتکش ایرانی سانچی که حامل بیش از ۱۳۰ هزار تن میعانات گازی بود، برخورد کرد.
در این حادثه، نفتکش سانچی با ۳۰ تبعه ایرانی و دو بنگلادشی دچار حریق و انفجارهای سنگین شد که کار امداد رسانی در منطقه را با مشکل مواجه و در برخی مواقع ناممکن کرد.

ناصر سراج رئیس سازمان بازرسی کل کشور : روز چهارشنبه درباره آخرین وضعیت بررسی حادثه کشتی سانچی در دریای چی غرق شد سازمان بازرسی کل کشور به این موضوع ورود کرده است. و با بیان اینکه رسیدگی به این پرونده همچنان ادامه دارد، اظهارکرد: در صورت رسیدن به جمع بندی ، گزارش آن ارائه می شود.
به گفته سراج نتیجه این گزارش ها محرمانه است.

با دستور و تاکید رییس جمهوری علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان مسئول ویژه رسیدگی به این واقعه تعیین شد و گروههای کارشناسی و امدادی از جمله تکاوران ارتش به منطقه اعزام شدند تا با هماهنگی مقامات و مسئولان چینی و همکاری برخی کشورهای دیگر کارهای مربوط انجام گیرد، اما اقدام های فوریتی و ضربتی برای خاموش کردن شعله ها و تعیین وضعیت خدمه نفتکش ایرانی به دلیل گستردگی دامنه انفجارها و همچنین دمای بسیار زیاد حاصل از آتش سوزی بی ثمر ماند، زیرا نزدیک شدن به کشتی سانچی و حضور طولانی مدت در آن برای بررسی وضعیت میدانی ناممکن شده بود.

سرانجام، روز یکشنبه ۲۴ دی ماه خبر جان باختن همه کارکنان و غرق شدن تانکر نفتکش ایرانی «سانچی» اعلام شد. رهبر معظم انقلاب اسلامی در این زمینه پیام تسلیتی صادر کردند و هیات دولت روز دوشنبه ۲۵ دی ماه را به این مناسبت عزای عمومی اعلام کرد

رفتن به نوارابزار