احضار۲۰ نفر در پرونده حقوق‌های نجومی

ایران > قوای سه‌گانه – پرونده ۱۵۰۰ نفر از مدیرانی که فهرست آنها که از سوی اطلاعات سپاه و سازمان بازرسی کل کشور به قوه قضاییه ارسال شده بود، در حال رسیدگی است و به گفته غلامحسین محسنی اژه‌ای، معاون اول قوه قضاییه تاکنون ۲۰ مدیر نجومی در همین رابطه احضار شده‌اند. برخی از اعضای صندوق توسعه ملی در میان احضار شده‌ها هستند.

رئیس سابق صندوق توسعه ملی با حقوق ۵۷ میلیونی یکی از افرادی است که به نماد مدیران نجومی تبدیل شد. او به همراه ۴ عضو دیگر هیأت مدیره صندوق برکنار شدند. غلامحسین محسنی‌اژه‌ای سخنگوی قوه قضاییه روز شنبه در حاشیه یک برنامه کاری درباره فیش‌های نجومی به خبرنگاران گفت که: «در این زمینه بیش از ۲۰نفر دعوت یا احضار شده‌اند که ممکن است برخی از احضاریه‌ها رسمی نباشند.» افراد احضار شده از میان فهرستی هزار و ۵۰۰نفره هستند که سازمان بازرسی کل کشور از صاحبان حقوق‌های نجومی تهیه کرده است و به‌تدریج احضار می‌شوند. غلامحسین محسنی‌اژه‌ای سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری ۲۱آذرماه خود گفته بود که: «تاکنون فهرستی شامل اسامی هزار و ۵۰۰نفر از سوی سازمان بازرسی اعلام شده است که در مواردی هم عناوین مجرمانه وجود دارد و این فهرست به دادستانی ارسال شده و دادستانی در حال احضار افراد است.»

عباس جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران اول دی‌ماه احضارشده‌ها را ۲۲نفر اعلام کرده و گفته بود این افراد احضار شده‌اند و از آنها تحقیق شده است. افرادی که به‌گفته دولت‌آبادی بیشتر از مدیران بانک‌ها، شرکت‌های بیمه و چند شرکت بزرگ دولتی هستند. دادستانی تهران ۱۸آبان در نامه‌ای به سازمان بازرسی کل کشور، سازمان اطلاعات سپاه، وزارت اطلاعات و دیوان محاسبات خواسته بود تا گزارش و مستندات خود درباره حقوق‌های کلان را به دادستانی ارسال کنند. غلامحسین محسنی‌اژه‌ای روز شنبه با بیان اینکه سازمان بازرسی یکسری فهرست‌هایی را داده و سایر دستگاه‌ها نیز فهرست‌هایی را ارائه کرده‌اند گفت که «در حال راستی‌آزمایی این فهرست‌ها هستیم چون برخی از آنها خوداظهاری افراد بوده است و ما در حال انطباق با قانون و با واقعیت هستیم.» براساس همین توضیحات محسنی‌اژه‌ای از ۲عبارت «احضار» و «دعوت» در ارتباط با فراخوان مدیران نجومی به دادستانی و دادسرا استفاده کرد. او گفته: «ممکن است برخی از احضاریه‌ها رسمی نباشد.»

احضار مدیران اجرایی از بانک‌ها و شرکت‌های بیمه بدون علت هم نبوده است، چه اینکه ماجرای حقوق‌های نجومی از همان نیمه‌های بهار با انتشار فیش‌های حقوقی مدیران بیمه مرکزی و بعدتر بانک رفاه و رئیس هیأت عامل صندوق توسعه ملی شدت گرفت. در گزارشی که دیوان محاسبات مجلس ۱۱مهرماه در صحن علنی قرائت کرد، این دسته از مدیران دولتی در صدر دریافت بیشترین مبالغ حقوق بودند. بیشترین میانگین ماهانه پرداختی در حوزه بانک‌ها و بیمه‌ها مبلغ ۶۲۲میلیون و ۳۳۳هزار ریال مربوط به بانک صادرات ایران بوده که در وجه مدیرعامل وقت بانک پرداخت شده است همچنین درسایر دستگاه‌های دولتی بالاترین آن مربوط به رئیس و اعضای هیأت عامل صندوق توسعه ملی بوده که بالاترین آن ۵۵۳میلیون و ۳۱۱هزار ریال در وجه رئیس وقت هیأت عامل صندوق توسعه ملی است.

  • وام فرهنگیان خرج افراد خاص، سانتافه و شهرزاد شد

قائم‌مقام مدیر عامل اسبق صندوق ذخیره فرهنگیان به جزئیاتی از پشت پرده تخلفات این صندوق پرداخت و به خبرگزاری فارس گفت: در این صندوق به شکل خانوادگی کار می‌کردند تا موضوعات سری باشد. در ابتدای افشای ماجرای تخلفات مالی صندوق توسعه فرهنگیان نمایندگان مجلس اعلام کردند بانک سرمایه به‌عنوان یکی از زیرمجموعه‌های این صندوق ۹۰درصد تسهیلات خود را تنها در اختیار ۳۰نفر قرار داده است. این وام‌ها بدون اخذ وثیقه قانونی و مطابق با ارزش واقعی آنها پرداخت شده‌اند. محمدرضا محدث‌خراسانی شاید با اشاره به چنین اتفاقاتی بوده که گفته «در خیابان جمهوری اسلامی ساختمان خرابه‌ای به مبلغ ۲میلیارد تومان به بانک سرمایه داده شده و به جای آن ۹۰میلیارد تومان گرفته‌اند.» بخشی از وام‌ها نیز برای خرید خودروهای لوکس پرداخت شده‌اند. محدث خراسانی در پاسخ به اینکه به چند نفر خودروی سانتافه داده شده است، گفت: آقایان خود قبول کردند که به ۳۵۸نفر سانتافه داده‌اند و این خودروها بیش از ۸۰میلیون تومان وام داشته است؛ درحالی‌که این وام ۸۰میلیونی برای تک‌تک معلمان است.

رفتن به نوارابزار