ابراهیم رزاقی : فساد سازمان‌یافته و به سادگی قابل مبارزه و جبران نیست

حجت‌الاسلام علی سقاچی، قائم مقام ستاد اقامه نماز فارس

 

با بیان اینکه مقام معظم رهبری فرمودند : وظیفه مدیران این است که خودشان را مسئول اقامه نماز بدانند، گفت: ماده ۷۰ تا ۷۲ آیین‌نامه هیئت دولت آمده است مدیران موظف هستند که یک جای مناسبی برای اقامه نماز در ادارات فراهم کنند و موظف هستند که ۲۰ دقیقه برای نماز خود وقت بگذارند و خود قبل از دیگران واردن نمازخانه شوند که متأسفانه ما شاهد هستیم برخی از مدیران نسبت به نماز کم توجه یا بی توجه هستند که ما این گله را داریم.
وی با یادآوری منویات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه رؤسای دستگاابراهیم رزاقی گفت: فساد سازمان‌یافته است و به‌سادگی قابل مبارزه و جبران نیست. با قدرتی که در سیستم به‌وجود آمده روی سیستم قضایی و نمایندگان مجلس هم اثر می‌گذارند. فرقی نمی‌کند در رأس ریاست‌جمهوری هم احمدی‌نژاد باشد یا روحانی و رئیسی؛ همین خط را ادامه می‌دهند. من فکر می‌کنم در انتخابات بعدی هم هر کسی سر کار بیاید، همین روش را پیش خواهد برد. بی‌توجهی به قانون اساسی در اندیشه اقتصادی همه این افراد دیده می‌شود. پس این سیستم بدون حرکت بیرونی قادر به اصلاح نخواهد بود. کسی از درون این سیستم نمی‌تواند با فساد مبارزه کنند. از نظر قانونی نهادهای قضایی، نهادهای مقابله با فساد هستند و باید با این وضعیت مبارزه کنند. خبری آمده که قرار است نام قضات متخلف را منتشر کند که امیدوارم این کار انجام شود؛ البته مسئله این‌جاست که این نهادها قدرت کافی برای انجام کار را ندارند. اگر نیرویی از بیرون دخالت نکند غیرقابل اصلاح است. مردم می‌توانند بخش دیگری از این نیرو باشند. شما ببینید در آمریکا خواستند قوانین کار را به نفع کارفرما تغییر دهند ولی کارگران با گردهمایی سازمان‌یافته جلوی این اقدام ایستادند. در ایران ‌هم چند هفته پیش شاهد اعتراضات بودیم و بخشی از این اعتراضات نسبت به فساد بود که متأسفانه نیروهای دیگری آمدند و خواستند از آن سوءاستفاده کنند. بخش دیگری هم نیروهای انقلابی هستند که در بخش‌های انتظامی فعال هستند و می‌توانند با این فساد مبارزه کنند

 

فساد سازمان‌یافته است وبه‌سادگی قابل جبران نیسته‌های اداری مسئول اقامه نماز آن دستگاه هم هستند، گفت: خداوند در قرآن کریم می‌فرماید نخستین وظیفه کسانی که به آن‌ها مکتب دادیم، اقامه نماز و دومین آن احیای زکات و سومین و چهارمین وظیفه امر به معروف و نهی از منکر است.

نخستین وظیفه تمام مدیران، اقامه نماز است
سقاچی افزود: بقیه کارهایی که مدیران انجام می‌دهند فرعیات است یعنی اصل همین مواردی است که قرآن کریم آن‌ها را بیان فرموده است زیرا اگر بخواهیم جامعه‌ای سالم داشته باشیم که در آن دزدی، اختلاس، رشوه، کم کاری و غیره نباشد، باید نماز نهادینه شود چون هر چه خیر و خوبی و صلاح و سعادتمندی در عالم وجود دارد در نماز است.

 

شاه بیت عدالت در نماز است

قائم مقام ستاد اقامه نماز فارس با تأکید بر اینکه اگر به دنبال عدالت می‌گردیم باید بدانیم که شاه بیت عدالت در نماز است، گفت: ما دنبال این هستیم که کسی دست به اموالمان نزند و شاه بیت تجاوز نکردن به اموال مردم در نماز است زیرا فتوا داریم که اگر همه لباس نمازگزار برای خودش باشد اما تنها یک دکمه لباسش غصبی باشد نماز باطل است بنابراین کسی که مراقب است تا حتی یک دکمه پیراهنش غصبی نباشد،‌ دیگر به اموال دیگران تجاوز نمی‌کند.

 

نماز تمرین و نمادی برای ولایت‌مداری ماست

وی اظهار کرد: همچنین در نماز ما می‌گوییم با همراه با امام باشیم و کسی زودتر از امام جماعت نمی‌تواند رکوع و سجود کند و این به معنای آن است که در زندگی هم نباید خط رهبری گم کنیم و در واقع نماز تمرین و نمادی برای ولایت‌مداری ماست که بدانیم باید تابع ولی باشیم و هر کجا که ولی ایستاد ما هم باید بایستیم و این است که می‌گوییم نماز در رأس امور است.

 

برخی از مساجد ما جاذبه ندارند

سقاچی در بخش دیگری سخنان خود از رونق کم مساجد انتقاد کرد و گفت: اکنون نسبت به اقامه نماز در مساجد رونق آنچنانی نمی‌بینیم یعنی برخی از مساجد ما تمیز نیستند، برخی دیگر روحانی ندارند و خادمان بعضی دیگر هم پیر و فرتوت بوده و حوصله ندارند و به طور کلی برخی از مساجد ما جاذبه ندارند.

 

حاضریم مساجد را تحت پوشش ستاد اقامه نماز درآوریم

قائم مقام ستاد اقامه نماز فارس ادامه داد: اگر مسئولان رسیدگی به مساجد واقعاً نمی‌توانند مساجد داخل شهر را اداره کنند، ما به عنوان ستاد اقامه نماز حاضر هستیم مساجد را تحت پوشش این ستاد درآورده و برای رونق آن‌ها برنامه‌ریزی کاملی انجام دهیم.

رفتن به نوارابزار